Як легко адаптуватися в переході на «зимовий час»

27 Жовтня 2017 no category

Вночі з 28 на 29 жовтня українці переведуть годинники на «зимовий» час — на годину назад. Зимовий час є «астрономічним», тобто справжнім. А ось «літній» — це придумане переведення стрілок на годиннику, який ввели в багатьох країнах для економії електроенергії. Такий перехід на сезонний час здійснюється у 110 країнах.

Уперше ідея переведення годинників виникла в XVII столітті, її автором був Бенджамін Франклін. Під час перебування в Парижі політик зауважив, що вже в той час люди любили засиджуватися вечорами, випалюючи величезну кількість свічок і олії для новомодних на той час ламп. І він подумав, що зміна часу всього на годину дозволила б заощадити величезну кількість ресурсів. А ось винахід літнього часу приписують англійцеві Вільяму Уіллету. Він зауважив, що більшість жителів Лондона просипає значну частину світлового дня. Тоді Уіллет запропонував переводити стрілки годинника.Як переводять час у світі

На африканському континенті годинник переводять тільки три держави – Намібія, Туніс і Єгипет. Решта країн від цієї затії відмовилися. Між тим, в приекваторіальних державах перехід на зимовий/літній час взагалі ніколи не вводився. До них відносяться Кенія, Габон, Конго, Танзанія, Сомалі, Екваторіальна Гвінея та інші.

З усіх країн Європи лише Білорусія, Росія та Ісландія не переводять стрілки. Час Ісландії однаково з Грінвічем і тільки влітку він відстає від Лондона на одну годину.

За різними мотивами від «ігор з часом» свого часу відмовилися такі азіатські країни, як Південна і Північна Корея, В`єтнам, Афганістан, Індія, Сінгапур, Філіппіни, Китай і Японія, а також деякі середньоазіатські республіки СНД.

Так, Японія вирішила відмовитися від переведення годинників з моральних причин. Справа в тому, що літній час в цій державі було введено в повоєнний час в примусовому порядку перехідною владою. Переведення годинників більшість японців тоді зустріли несхвально. Подовження робочого дня для людей, які були виснажені голодом, війною і розрухою, сприйнялося як підступ.

У Центральній Америці переведення часу здійснюється в Гондурасі, на Кубі, на більшій частині Мексики і ряді дрібних острівних країн. Панама, Гватемала, Венесуела, Нікарагуа, Колумбія, Еквадор та інші дрібніші країни цього регіону годинникових стрілок не переводять.

У Канаді та США годинник переводиться два рази на рік. Однак не всі штати цих північноамериканських держав дотримуються цього правила. Так, жителі північно-західної частини канадської провінції Онтаріо і американських штатів Арізона і Гаваї не переводять стрілки.

Австралія переводить годинники частково. Ця країна стала однією з перших, хто схвально сприйняв ідею про перехід на літній і зимовий час. Австралійці стали переводити стрілки з 1917 року. Однак не всі регіони цієї держави здійснюють переведення стрілок. Штати Північна Територія, Квінсленд і Західна Австралія «ігри з часом» ігнорують.

Хотіли скасувати переведення

Зараз існує багато аргументів проти переходу на літній і зимовий час, насамперед вони стосуються негативного впливу на здоров’я. Тому сезонне переведення годинників у деяких країнах скасоване.

В Україні ж дата переведення годинникових стрілок затверджена постановою Кабміну ще в 1996 році. Згідно з документом, перехід на літній час відбувається щорічно в останню неділю березня, а на зимовий — в останню неділю жовтня. Щоправда, в 2011 році все-таки була спроба скасувати переведення годинників на літній час, однак відповідна постанова так і не набрала чинності.

Як легко адаптуватися до переведення часу

Внутрішній годинник буде стверджувати, що вже, наприклад, 23-тя година, і пора йти спати, а на годиннику буде все ще 22-га. Багатьом потрібен певний час, щоб адаптуватися до часових змін.

Спеціаліст з питань сну Річард Шейн в своїй колонці, розміщеній на сайті видання The Huffington Post, дав кілька порад, які допоможуть звикнути до нового ритму.

  • У вихідні ви, напевно, спите довше, тож ваш організм зможе пристосуватися до більш пізнього засинання.
  • Протягом тижня до дня переведення часу почніть лягати спати трохи пізніше: щодня зсовуючи графік на 15 хвилин. Це допоможе поступово зміщувати ваші ритми сну і синхронізувати їх зі зміною часу.
  • Також протягом тижня спробуйте потроху зміщувати час вечері. Це допоможе структурувати ваш вечір і трохи пересунути час перед сном.
  • Відрегулюйте освітлення у вашому домі. Відкривайте штори, як тільки ви прокинетеся. Увечері затемняйте кімнату, щоб заспокоїтися перед сном.
  • Регулюйте яскравість світла в кімнаті, поступово зменшуючи освітлення з наближенням закінчення дня.
  • Починайте приготування до сну і потроху заспокоюйтеся за годину до моменту, коли настає час для сну згідно з новим графіком. Раніше, до переведення часу, в цей час ви вже спали.
  • Тепла ванна є чудовим способом, щоб розслабитися перед сном.
  • Кофеїн і алкоголь заважають як циклу сну, так і неспання. За день чи два до переведення часу обмежте споживання цих напоїв. Це допоможе легше і природно змістити графік сну.
  • Якщо вам потрібно подрімати в середині дня, зробіть це трохи пізніше, ніж зазвичай, і не довше 30 хвилин.
  •  
Залишити відповідь

Будьте першим!

avatar
  Підписатися  
Сповістити про