Микола Федік: Луцька міськрада вкотре проявила політичну безвідповідальність

10 Травня 2018 Аналітика/статті

Чому Україна не має майбутнього без усунення впливу олігархів, як розвивати транспортну сферу Луцька і в чому суть претензій Агентства з запобігання корупції в Україні? Про це – в інтерв’ю з головою фракції ВО «Свобода» у Луцькій міській раді Миколою Федіком.

– Упродовж останнього місяця понад 50 місцевих рад різних рівнів по всій Україні ухвалили звернення до Верховної Ради щодо необхідності прийняття Антикорупційного пакету. Чому ж Луцька міськрада не спромоглася на такий крок?

– Після антиолігархічного маршу націоналістів, який відбувся у Києві 3 квітня, місцеві ради стали масово приймати звернення до нардепів з вимогою негайно ухвалити пакет антиолігархічних законів. Відповідний проект рішення внесла і фракція ВО «Свобода» у Луцькій міськраді. Я дуже здивований і розчарований позицією більшості депутатів, які відмовилися підтримувати звернення. Ухвалення антиолігархічного пакету законів – це шанс змінити систему перед президентськими і парламентськими виборами. Чому сьогодні лучани платять шалені ціни за комуналку, за газ, воду, електрику? Та тому, що олігархам належать енергетичні підприємства! Чому в Україні процвітає корупція – бо олігархи не можуть існувати в некорумпованій державі. Чому лучани стоять у чергах на отримання закордонних паспортів – тому що не можуть знайти гідну оплачувану роботу в країні, де панує олігархат. Олігархи є ворогом середнього класу. Вони деформують нашу політичну систему, блокують системні реформи, торгують з Росією і наживаються на бідності українців. Вони перетворили вибори у аукціон з покупки голосів. Шкода, що депутати міської ради проявили низький рівень політичної відповідальності.– Які закони потрібно прийняти, аби усунути олігархів від влади в Україні?

– Закон про повернення капіталів з офшорів i ліквідацію схем виведення грошей з України. Він дасть змогу повернути в Україну десятки мільярдів доларів, які були виведені за кордон. Закон про демонополізацію та ліквідацію олігархічної моделі економіки спрямований на знищення приватних монополій. Для припинення «дерибану» державного майна потрібно ухвалити закон про заборону приватизації стратегічних підприємств. Справедливі тарифи неможливі без внесення змін до законів України, які регулюють енергетичний ринок. Заборона торгівлі землею сільськогосподарського призначення не дозволить перетворити українську землю в нове джерело наживи для різного роду ділків. Хочу зазначити, що ці законопроекти, підготовлені депутатами від «Свободи», спрямовані на підрив основ олігархічного ладу в Україні. Часу на бутафорні реформи вже немає – вікно можливостей для докорінних перетворень в Україні закривається, а наслідком залишення олігархів при владі може стати втрата держави.

– У ЗМІ з`явилась інформація про розгляд у суді адміністративної справи щодо порушення порядку фінансування Луцької «Свободи»…

– Це – театр абсурду та підміна реальної боротьби з корупцією її імітацією з елементами політичного тиску на опозицію. Національне агентство із запобігання корупції склало протокол про адміністративне правопорушення на керівника Луцької міської організації ВО «Свобода». Бо вони побачили «корупцію» у 90-та гривнях членських внесків, які невідома людина пожертвувала партії. Невідома тому, що вона не ідентифікувала себе у банківських документах. І тепер НАЗК складає протокол про порушення порядку фінансування «Свободи». І це – через 90 гривень! Ось де вони помітили корупцію!

– Тобто, ціна питання – 90 гривень?

– Так. Це рішення відображає всю глибину абсурдності роботи нашої антикорупційної системи. НАЗК мало би подумати над тим, яким чином унеможливити ситуацію, коли будь-хто може покласти на рахунок політичної організації 5 гривень, не ідентифікуючи себе, що дає підстави порушувати проти цієї політичної сили справу. Але нічого такого зроблено не було. В результаті ми отримали фарс.

– Тоді чому стільки галасу навколо цього питання?

– Зараз певні політичні сили, яким «Свобода» «наступила на хвіст», не даючи проводити різні схеми, у т.ч. із землею, почали кричати «Тримай злодія!». Ця істерія – це звичайна маніпуляція з метою дискредитації опозиційної політичної сили. Можу запевнити всіх маніпулянтів, що в кінцевому результаті нічого вони не доб’ються. «Свобода» як виступала, так і виступатиме проти будь-яких спроб проштовхувати різні непрозорі схеми.

– Питання, яке хвилює кожного лучанина – можливе підвищення вартості проїзду в громадському транспорті. Як вийти із замкненого кола поганої якості пасажирських перевезень і їх постійного здорожчання?

– Луцьк має розробити чітку стратегію прискореного розвитку муніципального транспорту. Мова йде як про електротранспорт, так і автобуси, оскільки місто Луцьк не все покрите тролейбусними лініями. Інакше приватні перевізники постійно будуть диктувати місту свої умови і щороку піднімати вартість проїзду. При цьому, звісно, забувати про якість перевезень. Перед кожним підняттям цін у маршрутках говориться про підвищення якості, але жодних зрушень немає. Більше того, проблеми лише наростають. Відсутні оголошення зупинок, робота GPS навігаторів. У першу чергу, перевізники мають розуміти, що з підняттям цін має рости рівень надання послуг. Поки що я цього розуміння не бачу. Як і не бачу належної роботи по вирішенню цих проблем управлінням транспорту міської ради.

– Але як швидко оптимізувати розвиток муніципального транспорту в місті?

– Звісно, найкращий варіант – це купити нові сучасні комфортні тролейбуси та автобуси. Але бюджет Луцька не настільки великий, як того хотілось би. А проблему з транспортом треба вирішувати вже. Тому потрібно працювати над збалансованою концепцією розвитку муніципального транспорту. Ми маємо порахувати, скільки коштів можемо залучити з міського бюджету, скільки грантових коштів, а скільки кредитних – і працювати в тому напрямку. Закупити вживані тролейбуси – це не найліпший варіант, цим ми не вирішуємо ситуації, а лише затягуємо проблему. На останній сесії ухвалили рішення піти саме таким чином і закупити партію вживаних тролейбусів зі Швейцарії. Але, на жаль, я не почув відповіді на деякі питання: в кого саме закуповують ці тролейбуси, чи не буде там задіяна фірма-прокладка, чи не виникне проблем із запчастинами?

– При розгляді питання про виділення коштів на закупівлю тролейбусів сесію міської ради пікетували працівники заводу «Богдан»…

– Я розумію тих людей, які були під стінами міської ради, адже це – наші лучани. Луцький автозавод – це бюджетоутворююче підприємство, яке дає лучанам робочі місця, платить податки у міський бюджет. І потрібно підтримувати місцевого виробника. Знаю, що інші українські міста купують тролейбуси в них. Луцьк також має шукати можливості купувати нові тролейбуси. У тому числі у заводу «Богдан». Але, на жаль, замовники скаржаться й на не зовсім високу якість луцьких тролейбусів. Тому моя порада керівництву заводу: працювати над якістю. А головне: треба знайти порозуміння між міською владою і керівництвом заводу. Потрібно забрати з їхніх відносин політичну складову і залишити суто економіку та пріоритетність інтересів лучан.

Спілкувався Петро Герасименко

Залишити відповідь

Будьте першим!

avatar
  Підписатися  
Сповістити про