Волинь
Аспірант, член Луцького міського комітетут ВО "Свобода"
13 Червня 2018

На порозі сміттєвого апокаліпсису

В нашій державі, яка страждає від неефективного управління, слабкої олігархічної економіки, бідності та російської агресії, екологічні проблеми прийнято відсувати на другий план. Але це не означає, що вони не існують, або важливі меншою мірою, ніж інші. Від безпечного навколишнього середовища залежить здоров’я та тривалість життя українців. А особливих досягнень в цій площині не помітно.

13 Червня 2018 Волинь

Ще з радянських комуністичних часів суспільство привчили ставитися до природи як до ресурсу, покликаного задовольняти непомірні апетити держави. Сировинне споживацьке ставлення до природних багатств, хижацьке добування корисних копалин, нехтування рівнем забруднення територій в ім’я соціальної імперської утопії, – все це характеризувало тодішню соціально-економічну модель. І не могло не спричинити згубних наслідків для природи.

В Україні з того часу психологія суспільства змінилася мало. Бурхливі ринкові відносини, слабкий контроль з боку природоохоронних структур лише поглибили екологічну катастрофу. Сміття, яке ми бачимо на вулицях, на узбіччях доріг, у лісі чи біля водойм – це наслідок деформованої суспільної свідомості. Без її зміни вирішити проблему забруднення довкілля нереально.Наведу трохи сумної, але реальної статистики. Україна з 2012 року посідає перше місце у світі за кількістю сміття на душу населення. Загальні обсяги відходів, які накопичилися за роки незалежності в нашій країні, досягають 30 мільярдів тонн. Чорне море стало морем, в якому більше плаваючого пластику, ніж риби.

Щодня українці використовують 5 одноразових поліетиленових пакетів. Щороку кожен українець продукує близько 330 кг сміття. Офіційна площа сміттєзвалищ в Україні становить понад 40 тисяч кілометрів квадратних. Це величезна територія, яка за площею дорівнює Нідерландам або Данії. В нас фактично відсутня комплексна переробка сміття. Якщо у Європі до 70% сміття переробляється, то в Україні – лише 7%. Решта ж просто захороняється. Таким чином ми отримуємо моторошні апокаліптичні пейзажі, які щороку розширюються. Зупинити цей процес неможливо, так як в державі досі функціонує тільки один завод зі спалювання сміття. А переробці піддається лише кілька відсотків відходів.

Між тим, у Європі на переробку віддають 70% сміття. Нещодавно країни великої сімки домовилися до 2030 року забезпечити переробку 100% пластикових відходів. В Україні ж зараз відсутні навіть можливості для переробки звичайних пластикових стаканчиків.

На Волині стан справ не кращий. Сміттєзвалища області вичерпують свій ресурс. Напруга зростає. Точииться багато розмов про будівництво новітнього сміттєпереробного заводу. Але темпи втілення цих ідей у практичну площину жахливо повільні. Швидше на Місяці збудуюють космічну станцію для освоєння глибокого космосу, ніж у Волинській області з’явиться перший сучасний сміттєпереробний завод. Ініціатива щодо заборони поліетиленових пакетів, підтримана на останній сесії Луцької міськради, правильна. Однак, це капля в морі, яка кардинальним чином не врятує ситуації.

Але природа не буде чекати. Своїм експлуататорським ставленням до планети людство поставило її на межу нової хвилі масового вимирання тваринного і рослинного світу. Вчені вже назвали процеси, які відбуваються на Землі, початком шостого вимирання. Зміна клімату, нові смертельні хвороби, шкідливе отруєне довкілля – це тільки пролог катастрофи, яка наближається. І якщо вчасно не зупинитися, люди теж можуть стати її жертвами.

 


Залишити відповідь

Будьте першим!

avatar
  Підписатися  
Сповістити про
Популярні блоги
Аспірант, член Луцького міського комітетут ВО "Свобода"
У міської влади Луцька зникло відчуття прекрасного?
Занедбаність центральної вулиці міста Луцька вражає. Складається враження, що в місті Луцьку відсутній господарник. Для порівняння доречно в ...
Журналіст
Кого атакує Ігор Гузь?
Нещодавно народний депутат Ігор Гузь оголосив про створення чергового кишенькового політично-громадського проекту із собою на чолі – В ...
Аспірант, член Луцького міського комітетут ВО "Свобода"
Український пасажирський транспорт: коли поїздка перетворюється у пекло
Літо – пора масового відпочинку і подорожей. Але для того, щоб втілити заповітні мрії про море, озеро, гори чи відкрити для себе нові міста ...