image
 |  9 13 Листопада 2021 | 08:00

13 листопада. Цей день в історії: Через зраду московські війська захопили та знищили фортецю Батурин

Сьогодні — Міжнародний день незрячих. В Україні, за неофіційними даними, живуть понад 100 тисяч незрячих людей, десята частина з яких — діти.

Що відзначають 13 листопада:

– Цього дня відзначають Міжнародний день сліпих. Ця дата присвячена приверненню уваги до соціальних проблем слабозорих та незрячих людей, їхніх прав та вдосконаленню медичної допомоги. Саме цей день обрали не випадково, адже 13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї, засновник профільних шкіл у Парижі та Петербурзі для людей з інвалідністю по зору. За неофіційними даними в Україні мешкають понад 100 тис. незрячих, а кожен десятий з них — дитина.

13 листопада відбулися такі визначні події:

– 13 листопада 1708 року російські війська князя Олександра Меньшикова за допомогою перебіжчика Івана Носа захопили та знищили фортецю Батурин, резиденцію гетьмана Івана Мазепи. Це сталося після того, як той перейшов на бік шведів у російсько-шведській війні.

Як інформує "Вільне радіо", досі точаться дискусії щодо кількості вбитих у боротьбі за Батурин. В сучасній українській історії вважається, що в місті російські війська знищили до 15 тисяч мешканців та захисників міста.

– 13 листопада 1980 року американському космічному апарату “Вояджер-1” вдалося надіслати до Землі перші фотографії Сатурна великим планом.

– Цього дня у 1918 році відбулися кілька важливих для української державності подій — Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон та проголосила Західноукраїнську Народну Республіку, а на таємному засіданні Української національної спілки створили Директорію — державний уряд нової країни. В той самий день уряд гетьмана Павла Скоропадського звільнив Симона Петлюру з ув’язнення.

13 листопада народилися такі відомі люди:

– В цей день у 1889 році народився український письменник Павло Губенко, більш відомий за псевдонімом Остап Вишня. Він писав в основному сатиричну прозу, яку видавав ще перебуваючи на військовій службі в Армії УНР. Губенко чесно та їдко критикував вади Директорії УНР та особисто отамана Симона Петлюру. За свою творчість Остап Вишня десятиліття провів у засланні. Нині найвідоміші його твори — це “Мисливські усмішки”, “Отак і пишу” та “Зенітка”. За мотивами “Мисливських усмішок” на кіностудії Довженка зняли популярну радянську комедію “Ні пуху ні пера!”

– Мустафі Джемілєву, українському політику, одному з провідників кримськотатарського національного руху та народному депутату України виповнилося 78 років. Понад 20 років він очолював Меджліс кримськотатарського народу, а нині він депутат Верховної Ради України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під Луцьком продається фортеця комерційного призначення за 370 тисяч доларів

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити