Мико́ла Іва́нович Міхно́вський (19 [31] березня 1873, — 3 травня 1924) — ідеолог українського самостійництва, адвокат, публіцист. Діяч Української Республіки і організатор її війська, збройних сил. Представник священницького роду Міхновських. Народився у селі Турівка, Полтавська губернія, Російська імперія. Член Братства тарасівців, засновник Української народної партії (1902), один із лідерів Української демократично-хліборобської партії, член Братства самостійників. Один з популяризаторів словосполучень «козаки-українці» і «українці-козаки» в якості назви і самоназви представників українського народу. Прихильник розпаду Російської імперії і перетворення її на спільноту пов'язаних спільною історією країн і народів. Автор брошури «Самостійна Україна» (1900), підготував проєкт Конституції (1905). Помер у Києві, УСРР.
90-й день року (91-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 275 днів.
2012 — Година Землі, щорічна міжнародна подія започаткована WWF.
Міжнародний День бекапа.
Міжнародний день декольте.
Події
1284 — єпископом Ілі засновується Пітергаус — найстаріший і найменший коледж Кембриджського університету.
1770 — англійський мореплавець Джеймс Кук, обстеживши Нову Зеландію і з'ясувавши, що вона — острів, покидає її і бере курс на захід — на Австралію.
1821 — скасовано Португальську інквізицію.
1831 — Квебек (місто) і Монреаль отримують статус міст.
1854 — укладено Канаґавський договір між Японією та США. Японія скасовує курс на ізоляцію від Заходу.
1856 — євреям забороняється служити в російському флоті.
1889 — офіційне відкриття Ейфелевої башти. Конструктор башти Гюстав Ейфель поставив на вершині башти французький прапор. Підійматися вгору тоді доводилося сходинками.
1896 — перший замок-блискавка патентується в США його винахідником, Уїткомбом Джадсоном.
1900 — перша реклама автомобілів з'явилася в американській загальнонаціональній газеті Saturday Evening Post. Одна філадельфійська компанія помістила його під девізом «Автомобілі, які приносять задоволення».
1900 — у Франції прийнятий закон, що обмежує робочий день жінок і дітей 11 годинами.
1901 — випускається перший автомобіль «Мерседес». Він створений Вільгельмом Майбахом для Motoren Gesellschaft Готліба Даймлера і являє собою новий стандарт автомашин з двигуном внутрішнього згорання (ДВС). Цей автомобіль також поклав початок династії, яка згодом стала називатися «Мерседесом» (на ім'я дочок Р. Даймлера).
1917 — США купують у Данії Віргінські острови за $25 млн.
1917 — у Києві відкрито першу українську гімназію.
1918 — США вперше переходять на літній час.
1923 — у Нью-Йорку пройшов перший танцювальний марафон. Переможницею стала Алма Каммінгс, що протрималася на ногах 27 годин.
1929 — Українська академія наук схвалила Харківський правопис української мови, а 29 березня його схвалило НТШ у Львові.
1940 — відкритий нью-йоркський аеропорт «Ла Гардія».
1949 — Ньюфаундленд стає 10-ою провінцією Канади.
1952 — відкрито Львівську філію Академії наук України.
1954 — СРСР звернувся до НАТО з ініціативою прийняти його в члени організації. Північноатлантичний альянс через деякий час відкинув цю пропозицію.
1955 — радянський уряд прийняв рішення повернути НДР скарби Дрезденської галереї, вивезені до СРСР після Другої світової війни
1959 — тибетський буддиський лідер Далай Лама тікає з окупованного китайцями Тибету.
1966 — з космодрому Байконур, здійснений пуск ракети-носія «Молнія» з автоматичною міжпланетною станцією «Луна-10», котра 3 квітня 1966 року була виведена на селеноцентричну орбіту і стала першим у світі штучним супутником Місяця.
1967 — після рішення Франції про вихід з військової організації НАТО штаб-квартира організації була переведена з Парижа в столицю Бельгії Брюссель.
1973 — у хіт-параді журналу «Billboard» уперше з'явився альбом гурту «Pink Floyd» «The Dark Side of the Moon» і залишався в сотні найкращих протягом наступних 14 років.
1976 — «Led Zeppelin» випустили свій шостий студійний альбом Presence.
1988 — на турнірі чотирьох країн в Західному Берліні збірна СРСР обіграла чемпіонів світу — збірну Аргентини з рахунком 4:2.
1991 — на позачерговій нараді Політичного консультативного комітету країн Варшавського Договору ухвалено рішення про скасування військових структур організації.
1991 — на референдумі в Грузії 90 % населення проголосувало за незалежність.
1992 — ООН проголосувала за введення санкцій проти Лівії після її відмови видати двох підозрюваних в організації вибуху літака авіакомпанії «Пан Амерікен» в районі Локербі.
1993 — під час зйомок епізоду фільму «Ворон» випадково загинув американський актор Брендон Брюс Лі, син Брюса Лі.
1998 — пілот «Формули-1» Енді Валлас встановив світовий рекорд швидкості для серійного автомобіля — 402,6 км/год.
2019 — вибори президента в Україні. В другий тур виходять Володимир Зеленський та чинний на момент виборів президент Петро Порошенко
Народились
1873 — Микола Міхновський, український політичний і громадський діяч, адвокат, публіцист, перший ідеолог українського націоналізму та організатор війська.
1889 — Борис Герасимович, український астрофізик, жертва сталінського терору (п. 1937)
1914 — Леонід Вишеславський, український поет, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка 1984 р (†2002).
1922 — Володимир Марчак (пол. Włodzimierz Marczak), польський письменник і поет українського походження. Автор тритомного циклу оповідань «Українець в Польщі». (пол. "Ukrainiec w Polsce")
1939 — Бурдученко Інна Георгіївна, українська актриса.
1939 — Римар Петро Олексійович, український архітектор, член Національної спілки архітекторів України, член International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) (Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць), член Українського національного комітету ICOMOS, член Українського товариства охорони пам'яток історії та культури (УТОПІК).
Померли
1802 — Йосиф Богдан Залеський, польський поет українсько-молдовського походження, родом з Київщини. Засновник «української школи» в польській літературі.
1936 — Іван Селезньов, український художник, викладач Київської рисувальної школи Миколи Мурашка, з 1901 — Київського художнього училища.
1940 — Осип Назарук, письменник, автор повісті «Роксоляна».
1944 — Михайло Поготовко, український льотчик, підполковник Армії УНР, один з ініціаторів створення Українського Визвольного Війська.
1947 — Кравченко Уляна (Юлія Шнайдер), українська письменниця, активістка українського жіночого руху (*1860).
1999 — Юрій Кнорозов, український радянський історик та етнограф, лінгвіст і епіграфіст; засновник радянської школи майяністики. Відомий дешифровкою писемності майя, впровадженням математичних методів дослідження недешифрованих писемностей.