Антивоєнні настрої у білоруському суспільстві сьогодні є абсолютно домінуючими. Не лише противники режиму Олександра Лукашенка, а й його прихильники здебільшого виступають проти залучення Білорусі до війни. Подібний національний консенсус залишається для офіційного Мінська ключовим фактором, що стримує в цьому конфлікті.
Про це пише білоруський журналіст Ігар Ільяш для колонки у виданні LB.
Соціологічні дослідження дають цілком однозначну картину суспільних настроїв у Білорусі. Опитування Chatham House, проведене у березні 2022 року, показало, що серед міського населення участь білоруської армії у війні проти України готові підтримати лише 3% білорусів. Ще 1% опитаних вважає, що Білорусь має воювати на боці України. Дослідження соціолога Андрія Вардамацького, яке охоплювало також сільських жителів, продемонструвало вищий рівень схвалення війни – близько 11%. Однак факт залишається фактом: навіть більшість прихильників диктатури (а їх, за деякими оцінками, може бути до чверті населення) виступає проти того, щоби білоруські солдати воювали в Україні. Участь у війні абсолютно неприйнятна для 85-86% білорусів.
Зрозуміло, антивоєнні настрої не тотожні проукраїнським. Згідно з дослідженням Вардомацького, симпатії 17-20% білорусів у цьому конфлікті залишаються на боці Росії. За даними Chatham House, 28% опитаних вважають, що Білорусь має підтримувати РФ, не вступаючи у війну безпосередньо. Втім, це не означає, що вони схвалюють нинішні дії режиму Лукашенка: лише 8% респондентів погоджуються з тим, щоб Україну обстрілювали з білоруської території.
Таким чином, прихильники Росії та прихильники Лукашенка займають приблизно однакову частку в структурі суспільства в цілому, але при цьому вони в масі проти участі Білорусі у війні. Близько половини білорусів відкрито визнають, що їхні симпатії на боці України, більш як половина засуджують дії Росії (дані Вардомацького). Згідно з дослідженням Chatham House, 67% респондентів виступають однозначно проти того, щоби російські війська обстрілювали Україну з білоруської території.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Білий дім випустив монету «Острів Зміїний», присвячену нашим Героям