image
 |  67 5 Лютого 2023 | 16:24

Чи можна захворіти на рак нарощуючи нігті гель лаком?

Манікюр гель-лаком – популярний нині спосіб прикрасити нігті.

Майстер наносить на ваш власний або нарощений ніготь базу, кілька шарів гель-лаку і топ, а після кожного етапу – сушить під лампою з ультрафіолетом, - пише Українська правда. 

Процедура нібито безпечна, але.

Нещодавно медична спільнота вкотре заговорила про такий манікюр у соцмережах, коли Олександр Коляда поділився даними дослідження з наукового журналу Nature Communications.

Вчені провели досліди на клітинах шкіри мишей та людей і заявили про потенційну небезпеку ультрафіолетових ламп, якими сушать гель-лак.

Чи можуть манікюрні сушарки спричинити рак шкіри або нігтів? Як зменшити вплив ультрафіолетових ламп для нігтів і які правила безпеки варто пам’ятати, перш ніж піти на манікюр?

У цьому нам допомогли експертки:

Алла Букіна, дерматологиня-подологиня клініки Rymarenko.Clinic;

Тетяна Селіванова, онкодерматологиня медичної мережі "Добробут".

Нагадаємо, у форматі AMA (ask me anything) ви можете поставити нам будь-яке запитання в Google-формі й ми знайдемо експерта, який на нього відповість.

Наприклад, ми вже пояснювали:

"Говорячи про ультрафіолет, ми виділяємо ультрафіолетові промені групи А (UVA або УФ-А) і групи B (UVB або УФ-В), які проникають у шкіру людини. УФ-В викликає опіки, УФ-А проникає в шкіру глибше", – розповідає дерматологиня Алла Букіна.

Ультрафіолетові лампи, якими сушать нарощені нігті та гель-лак, бувають двох видів – люмінесцентні та світлодіодні (LED). Обидва види випромінюють хвилі УФ-А (UVA) – потенційно небезпечні та канцерогенні.

"Світлодіодним лампам потрібно менше часу, оскільки вони випромінюють хвилі з більш високою інтенсивністю. Кількість часу, який клієнти проводять під ультрафіолетовим світлом, залежить від кількості, типу та інтенсивності лампочок у лампі", – каже онкодерматологиня Тетяна Селіванова.

Думка про те, що ультрафіолетові сушарки для нігтів є шкідливими – не нова. У 2014 році вчені протестували 17 різних сушарок із різних салонів – результати опублікували в журналі JAMA Dermatology.

Вчені повідомили, що потужніші лампи дещо більше випромінюють УФ-А, однак ризик раку все одно залишається невеликим.

"Ця тема – дискутабельна і резонансна у всьому світі. Наразі вчені і лікарі не досягли одностайної думки щодо масштабу впливу сушарок для нігтів на виникнення раку шкіри, оскільки дослідження все ще активно проводяться.

Але в більшості випадків вчені радять не зловживати таким видом манікюру", – коментує Тетяна Селіванова.

Читайте також: Обережно, меланома: причини, симптоми і все, що потрібно знати про рак шкіри

Виникнення онкозахворювання – складний процес із безліччю складових.

Серед основних факторів виникнення раку шкіри вчені та лікарі вирізняють генетичну схильність, вплив ультрафіолетового випромінювання, попереднє пошкодження шкіри (травма, опік, захворювання), генетичні захворювання (пігментна ксеродерма) тощо.

Та навіть якщо у людини є декілька з цих факторів, стовідсоткової гарантії виникнення раку немає, каже лікарка.

"Потенційний ризик раку внаслідок ультрафіолетових сушарок є, але він дуже низький – навіть не середній, не помірний. В одній статті було написано, що майже наближений до нуля.

Існує ризик пошкодження ДНК – але це також не означає, що будь-яке пошкодження викликає мутацію і рак. У нас є системи, які можуть "поремонтувати" пошкоджену ДНК", – пояснює Алла Букіна.

Також наша шкіра має роговий шар і клітини меланоцити, які виробляють пігмент, щоб захиститись від ультрафіолету.

"Ми засмагаємо, бо це захисна реакція організму на ультрафіолетове пошкодження. Але ми маємо використовувати сонцезахисні креми. І фотозахист не знижує ризик до нуля – ми все одно маємо бути в тіні, не засмагати.

Загалом ця тема недостатньо вивчена, щоб ми могли стверджувати, що є небезпека. Але ми маємо враховувати, що ультрафіолет є канцерогенним і викликає рак шкіри", – додає лікарка.

Отже, манікюрні сушарки дійсно випромінюють ультрафіолет типу А, який може проникати у ДНК, спричиняти мутації і, як наслідок – рак. Але чи можна назвати їх однозначно небезпечними – невідомо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Здали пляшки - купили причіп або як у Нововолинську утилізовують пластик

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити