18 березня у православних вірян почався Великий піст, який триватиме до 5 травня. Це найдовший і найсуворіший піст у році.
Перший день Великого посту називається чистий понеділок. Цей день має чимало звичаїв.
"Чистий понеділок за звичаями схожий на Чистий четвер. У цей день прийнято наводити порядок у домі, прати одяг та постільну білизну, стелити нові скатертини. Важливо також дотримуватися тілесної чистоти і добре вимитися. Наші предки вважали, що пост обов'язково потрібно починати в чистоті", – ідеться у повідомленні.
Перший і останній дні великого посту є найсуворішими в плані харчових обмежень. 27 лютого, якщо дозволяє здоров'я, краще взагалі нічого не їсти, а лише пити воду. Інший варіант – їсти пісну їжу лише один раз на день.
Існує чимало прикмет про початок Великого посту, хоча фактами вони не підкріплені. У перший день Великого посту звертали увагу на те, ким буде перша зустрічна на вулиці людина. Зустріти людину протилежної статі – до удачі. Поганою прикметою вважається, якщо в будинок або заклад першою зайде жінка.
Для жінок поганою прикметою вважається займатися рукоділлям і ходити з розпущеним волоссям у Великий піст. Також, як і в будь-який інший день посту, небажано сьогодні лаятися й пити спиртне.
Прикмети погоди про Великий піст:
Піде сніг у перший день посту – весна буде пізньою, а урожай – багатим.
Якщо кури знесли в цей день багато яєць, то й всю весну будуть нестися.
Перший день посту теплий і сонячний – до ранньої і погожої весни.
Дощова і сльотава погода віщує погану погоду і неврожай овочів.
Кішка муркоче і треться об ноги – до поліпшення погоди.
Якщо вранці випав сніг, а вдень розтанув, то березень буде холодним, але травень – спекотним.
Водночас ці прикмети не завжди збуваються, адже клімат в Україні дуже змінився.