Гранично допустиму ціну на російський газ у Європейському Союзі планують встановити на рівні 50 євро за МВт-год. У перерахунку це близько $520 за тисячу кубометрів, що вп'ятеро нижче за нинішню ціну в $2550 за тис. куб. м.
Про це повідомляє Politico, посилаючись на документи Європейської комісії. За даними видання, план містить не тільки "стелю" цін на російський раз, а й механізм розподілу палива серед країн ЄС, що потребують його, у разі надзвичайної ситуації.
"Стеля" цін на газ, яка пропонується, – 50 євро за МВт-год, що становить менше однієї п'ятої від поточної спотової ціни – набуде форми надзвичайного законодавства або буде введена шляхом створення єдиного європейського покупця газу з Росії", – зазначає видання.
Також вказано: Єврокомісія попереджає, що такий крок "є авантюрою". Тому, на думку ЄК, країни Європи мають бути готові до повного відключення газу Росією як помста за обмеження цін.
На такий сценарій 7 вересня натякнув президент РФ Володимир Путін. Він заявив, що "європейський ринок газу перестав бути преміальним". "Якщо Європі переваги дешевого газу з РФ не потрібні – нічого, є інші країни, готові співпрацювати з будь-якою країною", – сказав Путін під час промови на Східному економічному форумі.
Раніше міністерка екологічних перетворень Іспанії Тереса Рібера повідомила, що ЄС готовий піти на такий крок. Однак невідомо, який саме варіант буде узгоджено. За даними FT, Єврокомісія запропонувала два підходи:
- перший передбачає запровадження "стелі" ціни на весь імпортований із РФ газ чи запровадження єдиного покупця;
- другий передбачає розподіл ЄС на зони. У такому разі в "червоній" зоні ціни обмежать, а в "зеленій" вони залишатимуться на високому рівні, щоб полегшити постачання газу до країн "червоної" зони.
Сама ідея урізати ціни на російський газ з'явилася ще у березні. Тоді Італія пропонувала запровадити максимальну ціну на газ із РФ на рівні 90 євро за МВт-год.
Ціна на газ у Європі 7 вересня, за даними ICE Futures, становить 243 євро за МВт-год (постачання у жовтні). Для порівняння: рік тому біржова ціна становила 30 євро, два роки тому – 15 євро за МВт-год. Помітне зростання почалося восени 2021 року і посилювалося залежно від енергетичної агресії Росії.