image
 |  14 24 Грудня 2018 | 21:29

Християни Західного обряду відзначають Свят-вечір

Сьогодні католики, а разом з ними частина протестантів та православних святкують Святвечір.

Про це пишуть «Хроніки Любарта».

Святвечір перед Різдвом – сімейне свято, яке збирає на вечерю усю родину. Традиційно перед вечерею читається уривок з Євангелія про народження Ісуса. За столом прийнято залишати одне вільне місце для несподіваного гостя. На початку вечері присутні обмінюються облатками, на яких іноді зображують сцени пов’язані з Різдвом. 

Традиційно в цей день прикрашають святкову ялинку. 

Православна Церква цього дня вшановує Даниїла Стовпника – християнського подвижника, аскета. Іменинники цього дня Адам, Данило, Лука і Леонтій. 

У багатьох країнах до Різдва католики дотримуються суворого посту. У Святвечір прикрашаються ялинки і встановлюються ясла. Крім того, віруючі, які не встигли приступити до сповіді, йдуть у церкву. Члени сім'ї готують святкову вечерю. 

Що їдять у католицький Святвечір 

Як ми вже зазначили вище – цього дня у католиків триває піст. Тому в центрі столу поміщається страва з освяченим прісним хлібом – різдвяними облатками. Назва "Святвечір" за деякими даними походить від слова "сочиво" – це зернова каша, зазвичай із медом і фруктами. Традиційно куштувати страву потрібно напередодні свята тільки після літургії. 

Облатки (пісний хліб) 

Перед вечерею глава сім'ї читає вголос уривок із Євангелія від Луки, що оповідає про народження Ісуса Христа. Потім усі присутні беруть облатки і діляться ними одне з одним, бажаючи миру і добра. Також на столі можуть бути вареники з капустою і грибами, компот із сухофруктів, солодкі пироги. Після вечері вся сім'я йде на месу. 

Традиції 

У Святвечір є звичай залишати за столом незайняте місце. Якщо хтось прийде в будинок, він буде прийнятий як брат. Ця традиція – знак пам'яті про близьких і дорогих людей, які не можуть цього дня зустріти свято з родиною, члени якої збираються за столом, коли загориться перша зірка. 

Також є звичай підкладати сіно під білу скатертину на столі, за яким відбувається трапеза. Вона повинна нагадувати про бідність Віфлеємської печери і про Богородицю, яка поклала новонароджене Богонемовля Христа на сіно в ясла. 

Традиція не споживати їжу до першої вечірньої зорі пов'язана зі спогадом про явище зірки на Сході, яка сповістила про народження Христа. 

Служба в церкві 

Меса Навечір'я Різдва починається опівночі. Літургійні піснеспіви цієї меси відрізняються великою урочистістю. Клірос у храмі прикрашається різдвяною ялинкою, а під час меси згадуються старозавітні пророцтва. За традицією, священик кладе в різдвяний вертеп фігурку Немовляти Христа. 

Де святкують 

В Іспанії католицький Святвечір називають Nochebuena. Це свято відзначається у колі сім'ї. Також за стіл запрошують самотніх людей похилого віку або бідних. 

У Німеччині ввечері починають дзвонити дзвони, які сповіщають про початок різдвяних служб. Після влаштовується сімейна вечеря. 

У Польщі в Святвечір родина збирається за столом, на якому виставляється борщ із сушками, смажений і заливний короп, вареники з капустою і грибами, компот із сухофруктів, солодкі пироги, кутя.

У Норвегії у цей день ходять на службу в церкву, яка починається о 3 годині дня. Багато хто відвідують могили померлих родичів і покладають на них квіти. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українську колядку «Добрий вечір тобі» масово заспівали у Гданську (ВІДЕО)

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити