Інколи у людей, які страждають на психічні захворювання існує потреба в захисті їх прав, зокрема в оформленні документів у їх інтересах. У такому випадку може з’явитися необхідність у визнанні таких осіб недієздатними та призначенні їм опікуна.
Про це повідомляє «Ковель Медіа».
До Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Тетяна, яка розповіла, що її дядько є особою з інвалідністю з дитинства. Перебуває на обліку у психіатра. У зв’язку із психічним захворюванням не здатний у повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що позбавляє його можливості самостійно піклуватись про себе, вирішувати побутові питання та здобувати засоби для існування. Жінка – єдина з рідні, яка має можливість виконувати обов’язки опікуна.
Вивчивши усі матеріали справи та зібравши необхідні докази, начальниця відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Ковельського місцевого центру з надання БВПД Оксана Воробей склала заяву про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Рішенням Ковельського міськрайонного суду заяву задоволено повністю. Визнано дану особу недієздатною та призначено жінку опікуном.
Таким чином, завдяки професійним діям юристки Ковельського місцевого центру з надання БВПД клієнтці вдалося захистити права людини, яка страждає на психічне захворювання.
Коментує юристка Ковельського місцевого центру з надання БВПД Оксана Воробей:
Процедура визнання особи недієздатною та призначення такій особі опікуна має свої особливості, які треба враховувати при поданні відповідної заяви до суду.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Метою проведення судово-психіатричної експертизи є з’ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Цей строк може бути продовжений за клопотанням опікуна, представника органу опіки та піклування не пізніше, ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку.
За заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Волині двірник влаштував розбірки з ексдружиною на робочому місці