image
 |  18 18 Травня 2024 | 19:19

На Волині зросла кількість хворих на онкологію

У 2023 році на Волині збільшилася кількість онкологічної захворюваності на 32% порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення.

Про це під час брифінгу у Волинській ОДА повідомила медична директорка з контролю якості надання допомоги Волинської обласної клінічної лікарні Світлана Дмитрієва, - пишуть Волинські новини.

«Якщо у 2021 році в нас було 2500 первинних пацієнтів, то за 2023 рік ми зареєстрували 3040 людей, яким вперше в житті діагностували рак», – сказала медикиня.

Як розповіла медична директорка з онкології обласного центру онкології обласної клінічної лікарні Людмила Бубенова, у 2023 році з усіх первинних хворих у 50% діагностували рак першої і другої стадій.

У п’ятірку найпоширеніших онкозахворювань серед чоловічого і жіночого населення області входять немеланомні злоякісні новоутворення шкіри, злоякісні пухлини молочної залози, рак легень, злоякісні новоутворення ободової кишки, злоякісні утворення простати.

«Торік у жінок найбільше діагностовували злоякісні новоутворення молочної залози. Це те захворювання, яке жінка може виявити сама. У чоловіків на першому місці – злоякісні утворення легень, а на другому – рак простати, – зазначила Світлана Дмитрієва. – За 2023 рік у нас значно зросла кількість пацієнтів на занедбаних стадіях. Тобто це третя і четверта стадії злоякісних утворень. Найперше – це молочна залоза, ротова порожнина, щитоподібна залоза. Це ті захворювання, які можна самому побачити та виявити».

Також торік у 17 дітей з Волині виявили онкологічні патології.

«Щодо смертності, то Волинь входить у десятку регіонів України, де переважає летальність від онкопатологій. На жаль, вона зростає не лише через хворобу, а й через те, що багато випадків у занедбаних формах», – зауважила Світлана Дмитрієва.

Водночас медичний директор обласного центру онкології КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Юрій Малімон назвав основні причини несвоєчасних звернень волинян до лікарів.

«Найперше – це, звичайно, стрес. Тому що до війни був ковід, який вніс свої корективи в плані ранньої діагностики, зокрема пацієнти дещо були обмежені у пересуванні. Потім почалася війна. У перші дні вторгнення ми приймали багато пацієнтів зі сходу України, з районів бойових дій. Коли люди втрачають домівку і дбають лише про те, щоб вижити, то думають про своє здоров’я в останню чергу, – сказав медик. – Зараз трошки ситуація вирівнюється, але якраз зростання занедбаності припало на цей час. Таким чином, пацієнти, які вчасно не звернулися під час ковіду, коли в них була перша стадія, через два-три роки мають занедбаний рак».

Також одним з факторів пізнього виявлення онкологічних захворювань він назвав припинення профоглядів працівників на підприємствах.

«Раніше були державні підприємства, де обов’язково проводили профогляди працівників. Зараз державних підприємств стало менше, а приватні не всі вимагають таких обстежень, – зазначив Юрій Малімон. – Третє – це обізнаність людей. Людина, яка себе поважає, має дбати про своє здоров’я».

Лікар додав, що відсоток виліковування доклінічної форми раку молочної залози складає понад 90%.

«Знову ж таки, сімейний лікар теж має подбати про своїх пацієнтів, яким більш як 40 років. Дати людині електронне направлення і пояснити, чому так важливо звернутися й пройти те обстеження, – додав очільник обласного центру онкології. – Наприклад, у Німеччині лише 30% пухлин молочної залози знаходять лікарі, а 70% – самі у себе жінки. Чому? Тому що там сімейний лікар сказав: от вам стільки-то років, ви маєте раз на півтора місяця провести самообстеження молочних залоз, і розказав, як правильно це зробити».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Представники Володимирського ТМО побували на форумі "Здорова Волинь"

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити