Вчені перевірили ефективність вакцин Moderna і Pfizer проти нових штамів коронавірусу – обидві показали зниження рівня антитіл. Зниження імунної відповіді зафіксували, зокрема до штаму N501Y, який поки вважають найбільш заразним.
Про це повідомляє «24 канал».
Відтак, вчені з Рокфеллерівського університету прийшли висновку, що вакцини, швидше за все, доведеться оновлювати у міру поширення варіантів з мутаціями. Результати дослідження опубліковані у вигляді препринта на bioRxiv. Про висновки роботи пише Nature.
Коротко про мутації
Нині відомо кілька мутацій SARS-CoV-2, які швидко поширюються в різних країнах, а в деяких регіонах починають домінувати.
Поки що недостатньо даних, щоб стверджувати, що ці мутації більш смертельні чи небезпечні для людей, проте в США і Європі різко зросла смертність від коронавірусу попри старт вакцинації, а в Великобританії і Німеччині почастішали нові випадки інфікування саме мутованими версіями коронавірусу.
Як тестували вакцини проти нових штамів
Вчені з Рокфеллерівського університету протестували динаміку імунної відповіді у 20 добровольців після вакцинації.
В дослідженні брали участь чоловіки і жінки після вакцинації препаратами Moderna і Pfizer.
Рівень антитіл, здатних блокувати SARS-CoV-2, оцінювали по крові через 8 тижнів після другого введення вакцини.
Перші результати показали, що деякі нейтралізуючі антитіла добре реагували на широко поширені штами вірусу, а також на певні мутовані версії вірусу.
Важливі висновки:
У всіх добровольців рівень був еквівалентний рівню антитіл людей, які перехворіли на COVID-19.
Однак інші антитіла були лише на третину ефективними для нейтралізації мутованого SARS-CoV-2.
Які саме мутації оцінювали вчені
Вчені досліджували відповідь імунної дії на варіанти E484K і N501Y або комбінацію K417N, E484K і N501Y (характерні для британських і бразильських мутацій).
Дослідники визначили таку різницю імунної відповіді значною. Водночас вчені досі не знають, який саме рівень антитіл необхідний для захисту від COVID-19.
Довідка: Першою серйозною мутацією став штам N501Y, який виявили у Великій Британії в грудні минулого року. Слідом мутації виявили й у інших країнах, а згодом повідомили й про інші мутації, зокрема в ПАР та Німеччині.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кінець локдауну: за минулу добу COVID-19 на Волині показує мінімальні цифри