image
 |  13 22 Січня 2018 | 13:04

Поляки та українці у Любліні відзначили 100-річчя Соборності України (ФОТО)

У Любліні поляки та українці спільно відзначили 100-річчя проголошення незалежності України.
Про це 22 січня 2018 року повідомляє сайт «Polskie Radio».
Молитвою за Україну перед могилою вояків Армії Української Народної Республіки у неділю, 21 січня, у Любліні відзначили 100-річчя проголошення незалежності України. В урочистостях взяли участь солдати, представники української громади та місцевої влади.
Ми зібралися тут, у Любліні, поляки та українці, православні та католики, аби спільно згадати про один з ключових моментів історії українського народу. Кожен народ живе тоді, коли зберігає свою пам’ять. Чудово, що нині поляки та українці можуть спільно святкувати цей великий день одного з двох братніх народів та розвивати спільну історичну пам’ять, пам’ять відкриту на чутливість сусіда, - сказав ієрарх Польської православної церкви, архієпископ Люблінський та Холмський Авель, який відправив богослужіння перед пам’ятником воякам Армії УНР.

Священик наголосив, що 2018 рік – особливий, бо як українці, так і поляки святкують у ньому 100-річчя незалежності своїх батьківщин.
Це спільне святкування двох наших народів може бути добрим початком для побудови взаємовідносин, заснованих на християнській любові, вірі та надії, - сказав архієпископ Авель.

Православний ієрарх нагадав, що Люблін, який торік святкував своє 700-річчя, є важливим для українців містом, а його історія «показує, що в одному місці можуть у згоді жити люди різних культур, традицій та релігій».
Генеральний консул України у Любліні Василь Павлюк сказав журналістам, що символічно урочисті заходи проходять на цвинтарі, де спочивають українські герої, котрі разом з поляками боролися проти спільного ворога.
Маємо таку історію і маємо іншу, важку історію між нашими народами. Ми повинні розмовляти про це, аби поставити крапку над «і», аби ми більше не сперечалися один з одним, бо коли ми сваримося між собою, то виграє тільки третій - як це було у нашій історії. Коли ми разом, то ніхто нас не може перемогти, - сказав Павлюк.

В урочистих заходах взяли участь, зокрема, українські військослужбовці з Литовсько-польсько-української бригади (ЛитПолУкрбриг), а також представники Війська Польського.
Військовий оркестр зіграв гімни України та Польщі. Вінки та квіти до пам’ятника поклали, зокрема, представники місцевої міської та воєводської влади.
22 січня Україна відзначає День Собороності, що стосується двох подій в історії країни. 22 січня 1918 року у Києві Українська Центральна Рада IV Універсалом проголосила повну незалежність Української Народної Республіки. Водночас 22 січня 1919 року у Львові було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. На початку 1920 років боротьба за незалежність України зазнала невдачі. Однак 22 січня залишається для українців символом прагнення до суверенної та об’єднаної держави.
Голова Українського товариства у Любліні Григорій Купріянович підкреслив, що події 22 січня 1918 і 1919 років мали фундаментальне значення, адже дали початок присутності України на політичній мапі Європи.
Вперше у сучасній історії Україна могла проголосити свою незалежність та почати будівництво держави. Однак міжнародні обставини склалися так, що зберегти українську державність не вдалося, але сам факт проголошення незалежності і декілька років побудови незалежної держави принесли далекосяжні результати для побудови української державності, - сказав Купріянович.

Спільні урочисті заходи при пам’ятнику воякам Армії УНР у Любліні проводять протягом кільканадцяти років.
Я радий, що саме тут виникла чудова традиція січневого святкування Свята Незалежності та Соборності України, якою може пишатися не так багато міст у Польщі, - додав архієпископ Авель.

Пам’ятник розташований у православній частині найстарішого люблінського цвинтаря при вулиці Липовій, де спочивають вояки Армії УНР Симона Петлюри, які у 1920 році були союзниками Польщі у боротьбі з більшовиками. Після тієї війни багато з них поселилося у Польщі. У Любліні до Другої світової війни вони були активною культурною меншиною.
Після молитви учасники урочистих заходів відвідали концерт у Центрі зустрічі культур, під час якого публіка слухала, зокрема, українські патріотичні пісні періоду боротьби за незалежність у виконанні українського чоловічого хору «Журавлі».

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити