image
 |  724 15 Листопада 2024 | 15:59

Що є Китай для України: друг чи ворог?

Останнім часом преса ряснить повідомленнями про співпрацю Піднебесної і оркостану.

Не хочу бути категоричним, проте давайте спочатку проаналізуємо актуальну інформацію і вже згодом підіб’ємо баланс та спробуємо поставити крапки над усіма «І».

Axis of evil - в перекладі з англійської “вісь зла», саме такий термін використав у 2002 році американський президент Д. Буш, описуючи низку країн, що звинувачувались у спонсорстві тероризму та бажанні розробляти зброю масового знищення. Тоді йшлося за Іран, Ірак, КНДР.

У листопаді минулого року інший знаний американський політик, давній друг України, сенатор Мітч Макконел назвав росію, Китай, Іран, та КНДР новою «віссю зла». Як бачимо, завсідники клубу переважно ті ж самі, лише клуб дещо розширився. За північну корею та Іран говорити багато не варто. Північнокорейські артилерійські снаряди вже давно використовуються рашкою на наших фронтах, а десяток тисяч її солдат та офіцерів станом на сьогодні проходять етап злагодження на ерефіївських полігонах. Іранські «шахеди» та балістика на слуху практично щодня.

Наприкінці травня цього року від британського міністра оборони Гранта Шапса надійшла заява про те, що Китай постачає ерефії летальну зброю для використання на фронті в Україні: «Ми маємо докази того, що раша і Китай співпрацюють у розробці бойового обладнання для використання в Україні». І дійсно, обсяги міждержавної торгівлі між обома країнами збільшились на 70 відсотків після повномасштабного вторгнення в Україну.

І хоча китай і намагається медійно репрезентувати себе світу як нейтрального гравця, навіть такого собі «миротворця», що не підтримує жодну сторону в російсько-українській війні і прагне її завершення, але насправді ці два представники нової «вісі зла і темряви» лише прикривають спину один одного.

Китай підтримує ВПК ерефії, постачаючи їй мікроелектроніку, чіпи, оптику, технології для дронів, ракет, супутникові знімки, навігаційне обладнання, нітроцелюлозу (один з компонентів пороху), тощо. 70 відсотків станків, що наразі імпортує раша, йде з Піднебесної. А це нові танки, реактивні літаки, ракети і снаряди на нашій землі. Зрозуміло, що Китай отримує більше вигоди від триваючої війни, аніж від її закінчення.

Не деремно Е. Блінкін, виступаючи в американському Сенаті, озвучив інформацію про те, що Держдеп наклав санкції на сто китайських компаній, які постачали в ерефію вироби подвійного призначення. Американська дипломатія стверджує, що підтримка КНР має вирішальне значення для спроможності росії відновлювати свою промислову базу. Без такої допомоги росія не витримала б санкційний тиск, накладений Заходом, після повномасштабного вторгнення в Україну. 

Захід більше не розглядає Китай, як потенційного партнера а бачить у ньому геополітичного суперника. Про це говорилось на саміті G7, що в літку цього року проходив в Італії.

Та що там далеко ходити, з першого вересня влада КНР ввела обмеження на імпорт дронів та комплектуючих до них, що відбувався через поштову авіаційну пересилку та морський контейнерний шлях. Нібито Китай намагався обмежити імпорт дронів і для України, і для росії, аби вони не потрапляли на поле бою. Цю ситуації в своєму телеграм-каналі емоційно коментував Роберт Бровді (Мадяр), командир полку БПЛА. Протягом вересня, через створений дефіцит, ціни на таку продукцію стрімко зросли, допоки українці не знайшли обхідні шляхи постачання через «треті» країни. У росіян затримок з постачанням не було, оскільки за таку роботу у них відповідають держані спецслужби. Як наслідок, на багатьох ділянках фронту станом на сьогодні відчувається серйозна перевага рашистів у використанні китайських безпілотників.

Мій товариш, який займається збіркою дронів, неодноразово нарікав на якість поставленої продукції з Китаю. Траплялись партії, коли з трьохсот куплених за валюту пташок 270 були дефектними, і наші «кулібіни» самотужки доводили отриману апаратуру до більш-менш пристойного вигляду.

Фактів недружнього ставлення до України з боку КНР хоч відбавляй. Але мене більше дивує не короткозора позиція нашого політичного істеблішменту, що не здатне назвати речі своїми іменами, а комерсантів і пересічних українців, які не зважають на очевидні речі. Якщо ми і не перебуваємо сьогодні в прямому контакті з військами країн «вісі зла і темряви», то опосередковано від їхньої зброї, поставленої військам ерефії, гинуть наші брати і батьки на передовій та матері й діти в тилу.

Світоглядно ми з китаєм перебуваємо в абсолютно протилежних політичних таборах. Ми сповідуємо демократичні цінності, головними з яких є СВОБОДА та людське ЖИТТЯ. Водночас китай є авторитарною державою, де править людиноненависницька комуністична ідеологія, що перетворює народ в безлику аморфну масу.

 Я завжди закликав шукати собі друзів. Але рано чи пізно доводиться робити вибір. Китай свій зробив. І з нашого боку було б нерозумно ігнорувати його. Наша прихильність до демократичних цінностей, які сповідує цивілізований світ, вимагає від нас адекватних дій. Настав час важливих рішень у відносинах із «азіатським драконом».

Сергій Сівак, депутат Луцької районної ради від ВО «Свобода», заступник голови Луцької районної ради, майор медичної служби

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити