10 фінансово-економічних подій, що вплинули на Україну в 2017 році.
Якщо підходити до цього питання дипломатично, то серед цих подій були, звичайно, й позитивні. Але! На превеликий жаль, економічних перемог було явно недостатньо, щоби системно ощасливити всю країну. Отже, 10 фінансово-економічних подій, що вплинули на Україну в 2017 році:
1. Підвищення зарплат і пенсій. Безумовно, популістський крок влади. Така собі обгризена інфляцією кістка народу, на тлі провальної економічної політики. Не забезпечене нічим підвищення призвело до того, що ...
2. НБУ довелося кидатися з боку в бік, то знижуючи ставку, стимулюючи зростання економіки, то підвищуючи для запобігання майбутньої інфляції. В результаті суєтних зусиль ні економіка не зміцнилася, ні інфляцію уповільнити не вийшло. В будь-якому випадку, за дев'ять місяців вона склала 16.4%, в порівнянні з минулим роком, та й за весь рік фактичний результат буде дуже далекий від первісного прогнозу НБУ.
3. Націоналізація Приватбанку, формально, була проведена в самому кінці 2016 року, але наслідки почали відчуватися саме в році, що минає. Правильним було рішення про націоналізацію або помилковим сказати важко, думок багато, і вони різні. Цілком очевидно одне – Приватбанк продовжує залишатися величезною проблемою для фінансової системи країни, і у держави немає чіткого плану, як її вирішити.
4. Отримання грошей МВФ. Напевно, це успіх, тому що без грошей фонду нам а) не вижити і б) реформ не провести.
5. Розміщення євробондів. Вихід держави на ринки капіталу і залучення $3 млрд. – це, безумовно, досягнення і хороші новини, особливо, для влади. Чорт з ним, що гроші набагато дорожче, ніж у МВФ, головне – реформувати ніхто нічого не вимагає.
6. Економіка не працює. Шкода, що все успіхи року, що минає пов'язані, в основному, зі здатністю країни брати в борг. Очікувані жалюгідні 2% економічного зростання в нашій ситуації і зростанням назвати не можна. Та й досягли ми їх не завдяки якимсь реформам і структурним перетворенням, а лише тому, що вітер сировинних ринків часом дув в нашу сторону.
7. Вихід українських компаній на міжнародні ринки капіталу на початку року довів життєздатність деяких галузей української економіки. Інтерес з боку західних інвесторів до євробондів Kernel, МХП і інших зігріває нас надією і не дає зникнути залишкам оптимізму.
8. Перемога Нафтогазу в суперечці з Газпромом, та й взагалі успіхи монополіста мають величезне ідеологічне значення. Своїм прикладом Нафтогаз доводить, що навіть державними монстрами можна управляти ефективно, приносячи користь країні. Потрібно тільки робити це професійно. Хоча все одно, на мій погляд, краще було б все швидко приватизувати, а потім збирати податки з приватних компаній.
9. Божевільне зростання біткоіну. Як і у всіх бідних країнах, що не розвиваються, феномен криптовалют, як джерела швидкого і легкого заробітку, активно обговорювався представниками всіх верств населення. Байдужим не залишився ніхто, включаючи високопоставлених чиновників і підприємців, таксистів і конвертаторів, домогосподарок і студентів. Говорилося багато всякого, хоча суті того, що відбувається, по-моєму, так ніхто досі до ладу і не розуміє!
10. Дозвіл українцям інвестувати за кордон. Навіть не знаю, як НБУ зважився на такий прояв лібералізму, але факт залишається фактом. "Вони", нарешті, вирішили дати нам волю! І ті, хто не полінувався отримати е-ліцензії і інвестувати гроші в західні ринки капіталу відразу ж після дарованої вольності, точно не прогадали. Адже найбанальніша інвестиція в індексний фонд, що копіює S&P 500 та не вимагає від вас ніяких спеціальних знань і навичок, за цей час зросла на 10.5%. З початку року подібне вкладення принесло близько 20%. Але справа навіть не у високій прибутковості! Окрилює той факт, що сучасний український індивідуальний інвестор, нарешті, почав поступово вибиратися з "прокрустової ложі" депозитів, новобудов та матраців, рухаючись в сторону цивілізації. З точки зору персональних фінансів – чудовий рік, просто фантастичний! Тепер головне – втриматися на вірному курсі наступного року.
Результати року, що минає, ще раз чітко продемонстрували, що на державу надій, практично, ніяких. Чи то не може, чи то не вміє, чи то не хоче. Зрештою, яка різниця? Був би дуже радий помилитися, але пропоную не чекати, поки час доведе або спростує правоту моїх суджень, а домагатися всього самому, не звертаючи уваги на дурниці влади, популізм опозиціонерів або пафосну балаканину професійних патріотів. Кожен новий успішний малий підприємець, щасливий фінансовий інвестор, грамотний професіонал – це крок до процвітання країни. Вибачте за зайвий пафос, якщо що.
З Новим Роком та вдалих вам інвестицій наступного року!