image
 |  50 10 Грудня 2024 | 14:02

Справжній смарагд і підробка. Як відрізнити?

Існує преміальна ліга дорогоцінних каменів, куди входять діаманти, сапфіри, рубіни і смарагди. Цей камінь насиченого зеленого кольору з групи берилових мінералів дуже популярний. Ще б пак. Він має неперевершений вигляд і розкішно виглядає у будь-якій прикрасі, додаючи її шику. В минулі часи цей камінь був доступним тільки для обраних (представникам королівської сім’ї або дуже заможним). У сучасного покупця є багато можливостей придбати прикраси зі смарагдами. Але є також ризик «потрапити» на підробку.

Як придбати справжній смарагд допоможуть розібратися консультанти Злато.

Варіації на тему “підробки” смарагдів

Якщо перерахувати варіанти «підробок/реплік» смарагдів то це:

  • Натуральні камені, які візуально схожі на самоцвіти преміальної ліги. Відрізнити їх можна за вагою – вони легші та ціною – вони значно дешевші;
  • Мікси самоцвітів. Такі рішення отримали назву дуплетів і триплетів. Як правило, це комбінації, які включають натуральні камені схожі на смарагди, скло та навіть смарагди але «низької» якості;
  • Синтетичні камені. Це штучні аналоги серед яких дуже популярним є фіаніт зеленого кольору. Також можуть використовуватися спеціальні пластики. Але навряд чи їх можна прийняти за смарагд тим більше вони дуже легкі на відміну від натурального каменю.

В першому випадку мова йде навіть не про підробку. Спеціалісти називають це імітацією. Тобто підбирають камені які візуально схожі на смарагди. В групу таких самоцвітів входить турмалін, зелений гранат або зелений кварц, жадеїт, халцедон, нефрит тощо. В чому особливість? Ви отримуєте прикрасу з натуральним каменем, ціна якого теж може бути високою, але з вартістю розкішного смарагда не порівняти. Щодо візуальних ефектів – схожість дуже велика. Така собі оптимізація витрат на придбання ювелірних виробів шляхом компромісу, який можна досягти використанням «подібного».

Цікаве рішення – штучний, а точніше «вирощений» смарагд. Вперше такий камінь був представлений у 1888 році. І він зайняв свою нішу у ювелірній справі. Бо якщо говорити про технічні особливості та характеристики, то синтезований смарагд міцніший. А от якщо мова про вартість – він набагато дешевший свого «натурального» колеги.

Дуплети і триплети – назва визначається кількістю «компонентів», з яких зроблений «смарагд». Це можуть бути як натуральні аналоги схожі за кольором, так і штучні. Навіть в деяких випадках використовується справжній смарагд. Завдяки використанню елементів справжнього смарагду створюється ефект натуральності. Та відрізнити підробку все-таки можна, правда за допомогою спеціального обладнання - рефрактометра.

Штучні камені – ідеальний варіант, коли питання вартості виходить на перший план. До речі, штучні камені не вважається підробкою. Це альтернатива натурального каменю з аналогічними властивостями але за меншу ціну.

Відрізнити підробку – з кожним роком складніше

Ювелірна індустрія використовує надсучасні технології. Отож «підробки» стають настільки досконалими, що вирізнити їх неозброєним оком нереально навіть для дуже досвідченого ювеліра. Для того щоб переконатися, що перед вами справжній смарагд, треба озброїтися лупою, рефрактометром і світловим фільтром. Складно… хоча, спеціалісти рекомендують звертати увагу на:

  • Колір. Смарагд має славетні 50-т відтінків зеленого. Але смарагд це тільки про зелений. Тоді як підробка має жовтуватий відтінок якщо дивитись на камінь «на світло»;
  • Міцність. Натуральний камінь (смарагд) дуже міцний. Він тільки трохи поступається діаманту. Але навряд чи це вдала ідея намагатися пошкодити камінь, щоб перевірити його натуральність;
  • Грань натурального смарагда чітка. Тоді як підробку відрізняють більш плавні грані;
  • Чистота. Тільки підробка може бути досконало чистою. Тоді як натуральний смарагд має вкраплення. Але тут існує своє виключення – дуплети, вони також можуть мати вкраплення і цим ввести в оману покупця;
  • Наявність невеликих дефектів. Смарагд такий камінь, який має дефекти набагато частіше ніж рубіни чи діаманти. Навпаки деякі екземпляри коштують завдяки цим дефектам, які отримали назву «ліс», цілі статки. Якщо перед вами досконалий взірець (саме смарагд) варто засумніватися у його натуральності.

Досконалість безмежна

Для того щоб облагородити камінь можуть використовуватися різні пігменти або олії (кедрова, наприклад). Але це вказано у сертифікаті, який має кожен справжній смарагд. Більшість смарагдів у сертифікаті мають помітку «minor», також використовується визначення «insignificant». А от ідеальний, досконалий без дефектів смарагд у сертифікаті визначений як «no oil» і це, як правило, рідкісний (одиничний) екземпляр.

Де добувають смарагди і як географія впливає на вигляд каменю?

Основні родовища смарагдів знаходяться в Колумбії, Пакистані, Індії. Також є поклади Єгипті та на Уралі. Географія має значення, бо від місця видобутку залежить кольорова палітра каменю. Найбільше родовище і найпопулярніші смарагди родом з Колумбії. Вони зачаровують своїм яскраво-зеленим кольором. А якщо вам до смаку насичений темний смарагдовий – вам потрібен екземпляр родом з Замбії.

Насправді, пересічний споживач навряд чи зможе самостійно визначити перед ним прикраса зі справжнім смарагдом, синтезованим, штучним чи підробкою. Та й звертатися для аналізу в експертні центри навряд чи будуть всі покупці. Тому варто купувати прикраси та ювелірні вироби декоровані смарагдами у перевірених ювелірних бутиках. І якраз Zlato – це той ідеальний вибір, де гарантовано представлені тільки якісні ювелірні вироби, виготовлені з використанням якісних металів та коштовних каменів.

Джерело: https://zlato.ua/news/tips-for-choosing/how-to-distinguish-the-real-emerald-from-a-fake/ 

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити