Відсутність компромісу щодо припинення російсько-української війни з боку президента рф Володимира путіна призвела до того, що тепер США розглядають його як перешкоду для миру.
Про це пишуть БУКВИ з посиланням на Financial Times, - інформує ВолиньUA.
Коли минулого тижня віцепрезиденту США Джеймсу Ді Венсу поставили питання про російсько-українську війну, всі очікували, що він розкритикує Україну та висловить таємне співчуття росії. Але натомість риторика Венса була іншою і він заявив, що росія ставить забагато вимог щодо припинення війни.
Присутні були здивовані відповіддю Венса, зокрема на тлі його нападок на президента України Володимира Зеленського наприкінці лютого у Білому домі. Тоді здавалось, що стосунки між США та Україною розірвані.
Такі коментарі американського віцепрезидента стали частиною помітної зміни політичного тону адміністрації Трампа.
Імовірно, терпіння США до російського президента вже на межі і зростають підозри, що саме путін, а не Зеленський, може бути найбільшою перешкодою для миру.
“В американців була ця проста ідея – зачаруймо росію, будемо чинити тиск на Зеленського, і ми отримаємо угоду. З’ясувалось, шо просто зачарувати росію недостатньо”, – зауважив експосол Німеччини у США Вольфганг Ішингер.
Найбільше бажання Трампа – припинення вогню, яке зрештою могло б призвести до миру – поки не здійснюється. путін вчергове відхилив пропозицію про 30-денне перемир’я, навіть попри погрози Заходу про нові жорсткі санкції.
Фахівці кажуть, що впертість росії дратує Трампа.
“Ви чуєте розчарування у (його) розмовах. Ймовірно, він розуміє, що занадто багато віддав і нічого не отримав натомість”, – сказав експосол США у росії Майкл Макфол.
Справді, раніше стало відомо, що США були готові визнати Крим частиною росії, щоб Кремль погодився на припинення вогню. Але путін і тоді відхилив зусилля Штатів.
Дописи Трампа у соцмережах також свідчать про його явне нетерпіння. Зокрема наприкінці квітня, коли росія масовано атакувала Київ, Трамп припустив, що росія “просто грає з ним” і пригрозив вторинними санкціями.
“Трамп приходить до висновку, що путін не друг США. Є розуміння того, що (йому) неможна довіряти. Що він не веде серйозні перемовини”, – зауважив колишній посол США в Україні Білл Тейлор.
Звинувачувати Україну у небажанні припинити війну стає все важче. Зеленський останніми тижнями всіма силами намагався співпрацювати зі США, підтримуючи їхні вимоги про 30-денне перемир’я.
Він навіть погодився на пропозицію путіна про перемовини у Туреччині після того, як Трамп наполегливо закликав прийняти її.
Також США та Україна зрештою підписали угоду про ресурси, якої так вимагав американський лідер. Українські посадовці припускають, що ця угода підвищує шанси, що Штати продовжать допомагати Україні.
Але досі достеменно незрозуміло, чи дійсно Трамп тепер більше симпатизує Україні та чи готовий покарати росію за непоступливість.
Тоді як більшість західних лідерів та Кіт Келлог розкритикували вимогу путіна про зустріч з Україною до припинення вогню, Трамп радо підтримав цю ідею.
“Трамп точно бачить, що путін не грає з м’ячем. Але я не впевнений, що наслідком цього стане значний тиск на путіна”, – сказав Ерік Грін, експомічник Джо Байдена у Раді нацбезпеки, який зараз є позаштатним співробітником аналітичного центру Фонду Карнегі за міжнародний мир.
Ішингер сказав, що “радий” тому, що Венс змінив свою позицію щодо України, і що позиції США та Європи щодо війни стають схожими.
Але водночас він визнав, що американський віцепрезидент не зробив жодного кроку, аби заявити, що тепер потрібно “закрутити гайки щодо росії”.
Попри це, деякі американські політики намагаються зайняти жорстку позицію щодо росії. До прикладу – сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який заявив, що має двосторонню підтримку законопроєкту про “руйнівні санкції” проти рф.
На думку експертів, росія робить ставку на те, що Трамп зрештою втратить інтерес до спроб припинити російсько-українську війну.
“путін грає у довгу гру і думає, що час на його боці. Він сподівається, що Трамп втратить інтерес, а американці припинять військову допомогу і це послабить українську армію”, – сказав Макфол.
При цьому інші вважають, що ризик того, що Трамп кине Україну боротись наодинці, зменшився останніми тижнями.
Томас Грем, видатний співробітник Ради з міжнародних відносин та колишній старший директор з питань росії в апараті Ради національної безпеки, сказав, що Трампу буде важко досягти однієї зі своїх головних цілей — перезавантаження відносин з росією — без попереднього розв’язання проблеми України.
“На кону надто багато. Так, він все ще може піти з України, але якщо він це зробить, це буде виглядати надто схоже на провал”, — сказав він.
Читайте також: Громадські організації закликали Євроюст не проводити зустрічі з Татаровим, - ЦПК