У Ківерцях міська влада заохочує продовжувати радянські традиції по побілці дерев та бордюрів. В Луцьку міська влада закликала мешканців не білити в дерева та бордюри у дворах.
Щороку навесні на вулицях та у дворах наших міст відбувається масова побілка всього, до чого зможе дотягнутися рука комунальників — від стовбурів дерев та бордюрів до декоративного каміння, парканів та стін технічних споруд. Ця традиція, що є відлунням показового наведення порядку радянських часів, продовжує існувати і зараз.
У Ківерцях влада ставить в приклад жителів, які побілили дерева та бордюри.
«Хочемо відзначити громадян, що проживають на вулиці Ціолковського. Жителі даної вулиці, всіх вікових категорій - від дошкільнят до людей похилого віку на передодні Великодніх свят вже декілька днів підряд підмітають, здійснюють побілку бордюру та дерев своєї вулиці», - йдеться на сайті ради.
«Охайна і чиста громада – обов’язок кожного з нас, закликаємо усіх мешканців долучитися до прибирання, підтримувати належний стан територій загального користування поруч з індивідуальними будинками та цінувати щоденну працю комунальників громади», - Ківерцівський сайт місцевого самоврядування.
До слова, традиція білити дерева та елементи благоустрою йде корінням у часи Радянського Союзу. За одною з теорій, з'явилася вона в радянській армії як необхідність для позначення шляху для руху техніки у темний час доби, але поступово стала інструментом впровадження формальної краси та показового порядку, а також як спосіб чимось зайняти людей.
Сучасне українське законодавство однозначно визнає цю практику неприйнятною — із 2006 року існує пряма заборона білити дерева та малі архітектурні форми (МАФ).
Правила Утримання зелених насаджень у населених пунктах України
9.1.17. Забороняється білити вапном декоративні дерева і малі архітектурні форми.
“Ця побілка навесні нікому не потрібна. З точки зору захисту від морозів, шкідників, хвороб на корі, — це має сенс робити щодо садових дерев з настанням морозів чи відлиги. Побілка відбиває сонячні промені під час морозів. Якщо кора не побілена, кора там може нагріватися до +30 градусів за Цельсієм. А з тіньового боку буде мінус 20. І кору просто розриває”, — розповідає кандидат сільгоспнаук та колишній агроном Олексій Меншиков.
Отож, побілка дерев комунальниками - це показуха та традиця, яка тримається в певних осіб ще з радянських часів. Сподіваємось, що молодий міський голова Олександр Ковальчук зробить висновнки на майбутнє.