image
 |  540 5 Листопада 2024 | 13:57

У свідомому суспільстві паски затягують усі, бо біда на всіх одна, чого ми не бачимо у державному бюджеті на 2025 рік

Моє враження як громадянина - платника податків про прийнятий Верховною Радою кілька днів тому (30 жовтня), державний бюджет на 2025 р.

Якщо в державі криза, спричинена війною, вона торкається всіх і вся. Від Президента, прокурора до підприємця, фермера та домогосподарки. Суспільство з розумінням ставиться до цієї ситуації і задля Перемоги і виживання йде на розумні самообмеження. У свідомому суспільстві паски затягують усі, бо біда на всіх одна - це такий принцип соціальної справедливості.

Чомусь мені та моїм побратимам не приходить зараз думка відвідувати Середземноморські курорти чи вишукати дорогі автівки в той час, коли керовані авіабомби летять в житлову забудову Харкова, Запоріжжя, несучи біль і смерть, а Київ обстрілюється «шахедами» мало не щодня. Це не на часі, сьогодні це абсолютно зайве. На часі - вижити, зберегти країну, родину, своїх рідних і близьких.

У пам’яті ще зовсім свіжа історія з хмельницькими прокурорами і працівниками місцевого МСЕКу. Та хіба лише з ними. І ніби всупереч загальному осуду ціє історії громадянським суспільством, клерки з Кабміну та бюджетного комітету ВР прописують в проекті кошторису на 2025 рік 3.7 млрд. грн. на підвищення заробітних плат працівникам прокуратури!!!

Не на воюючу армію, що стікає кров’ю на покровському, курахівському напрямках, а на молодих червонощоких «інвалідів», результат від діяльності яких на сьогодні дорівнює нулю. У країні править бал тотальна всеохоплююча корупція, численні зловживання і крадіжки не розслідуються, винуваті до відповідальності не притягуються.

А ще передбачається у наступному році додаткове фінансування РНБО (+2.9%), НАБУ, НАЗК, АРМА (додатково 44%), судів (+1.5 млрд. грн), збільшення фінансування ВР на 26%, Офісу президента - на 11%, КМУ - на 20%, БЕБ - на 75%, Офісу генпрокурора - +18.2 млрд. грн,, митної та податкової служби - +7.9 та 15.27 млрд. грн. відповідно, МВС - з 351 млрд у 2024 р. до 438 у 2025 р.

Надмірно фінансуючи силовий блок, та органи влади, влада робить все для того, аби демотивувати українців вести війну. Знову повторюється та сама історія: одні воюють, інші жирують.

Близько 350 тис. грн. у новому фінансовому році будуть отримувати члени Рахункової палати. Який результат їхньої роботи, запитаю я вас? У 2023 році звертався з депутатським зверненням до Держаудитслужби щодо перевірки фінансово-господарської діяльності однієї структури. Відповіді до цього часу так і немає, аудит не проведений. Як мені пояснили, дозвіл на перевірку має прийти з головної управи у столиці. Такі захмарні заробітні плати не снились ні освітянам, ні медикам. Принагідно нагадаю, що середня зарплата за 2024 р. у вчителя становить 15 тис. грн. у медпрацівника - 16 тис. Можете порівняти з 68 тис. у прокурорів, 128 тис. суддівської винагороди чи 350 тис. у членів рахункової палати.

Держава і суспільство будуть здоровими тільки тоді, коли найбільш вшанованими у нас вважатимуться професії військового, вчителя та лікаря.

Загальна тенденція бюджету наступного року - урізання усіх соціальних видатків. Через військовий стан затягнути паски доведеться освіті, науці, культурі, медицині, спорту. Це нібито зрозуміло. Та виходячи з принципу соціальної справедливості і самодостатності, аналогічне затягування пасків і самообмеження мали бути і у працівників суду, чиновників обласних адміністрацій, офісу генпрокурора тощо. Чому не ставиться питання підняття заробітних плат військовослужбовцям, що для них є, зокрема, не самим останнім мотиваційним чинником?

Слава Богу, що у депутатів Верховної Ради хватило «олії в голові» зняти пункт про додаткові 3.7 млрд. грн. на підвищення прокурорських зарплат. Хоча, як на мене, лишилося багато контраверсійних речей, як от, наприклад, 43,2 млрд. грн. у Дорожньому фонді.

Так, погоджуюсь з тим, що головний фінансовий документ на 2025 рік є архіскладним. Соціальні видатки знижені на 50 млрд. грн., дефіцит становить 1.6 трлн. грн. Гроші є на що витрачати, але поки немає звідки їх брати. У такій ситуації, коли першочерговою статтею витрат є оборонний сектор, влада мала б вдатися до самообмеження по видатках і на себе, що було б чесним кроком по відношенню до простих українців.

Проте, коли це наша влада була схильна обмежувати себе хоча б у чомусь? Альтруїзм і безкорисливість точно не належать до її сильних сторін. А тому, як казав один відомий вітчизняний політик, «маємо те, що маємо».

Сергій Сівак, депутат Луцької районної ради від ВО «Свобода», заступник голови Луцької районної ради, майор медичної служби 

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити