image
 |  9 1 Липня 2021 | 17:13

У Володимирі відхилили усі конкурсні пропозиції на встановлення пам’ятника воїнам АТО/ООС (ФОТО)

В останній день червня у Володимирі-Волинському відбулося засідання конкурсної комісії на кращу проєктну пропозицію на встановлення монументу воїнам, які загинули від військової агресії Росії.

У ході засідання розглянули чотири подані заявки, але жодна з них не вдовольнила членів комісії, - інформують на сайті громади.

До складу комісії, яку очолив перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук, увійшли депутати міської ради Микола Юнак і Андрій Гнатюк, архітектор міста Тарас Киба, очільниця ГО «Крила матері» Діана Шевчук, начальник управління містобудування, архітектури та комунальних ресурсів Андрій Трофимук, а також запрошені з Луцька експерти – обласний архітектор Микола Томчук та голова Волинської організації Національної спілки художників України Володимир Марчук. Також на засіданні були присутні представники Спілки воїнів АТО/ООС, учасники бойових дій і ветерани АТО.

На конкурс було подано чотири проєктні заявки, – повідомив Андрій Трофимук. Також він озвучив вимоги до конкурсних заявок, які мали враховувати місце розташування, схему благоустрою, конструктивні особливості із зазначенням матеріалів, з яких має бути виготовлено монумент, та його естетичний вигляд. Попередньо місцем розташування визначили ділянку біля площі Героїв, де зараз знаходиться пам’ятна стела загиблим в АТО землякам.

Під час розгляду заявок конкурсна комісія виявила невідповідність вимогам конкурсу у двох проєктах – зокрема, у проєкті автора, який назвав себе Остапом, не було подано усіх документів, а в іншому проєкті невідомого автора не було належної візуалізації та розписаної концепції майбутнього пам’ятника.

На засіданні був присутній і автор одного з проєктів – місцевий художник Сергій Нечипорук, який презентував макет майбутнього пам’ятника, котрий, на його думку, має бути складовою цілого ансамблю пам’ятних знаків. Автор зауважив, що його проєкт передбачає нову концепцію площі Героїв. Вона передбачає демонтаж Обеліску Слави та встановлення на його місці пам’ятника королю Данилу Галицькому, який знаходиться у сквері навпроти автостанції, з доповненням його величною брамою. А пам’ятні знаки воїнам, які загинули під час теперішньої та колишніх воєн, починаючи з княжих часів, мають знаходитись по обидва боки Данила Галицького.

Сам пам’ятник загиблим в АТО за проєктом Нечипорука – це поєднання двох динамічних форм, які слугують фоном для інших елементів композиції – карти України, птахів, які підіймаються у небо, фігури воїна-захисника, Тризуба.

Проєкт Сергія Нечипорука включає також відновлення пішохідної вулиці Фарної, дзвіниці костелу Іоакима та Анни, а також облаштування фонтану. Зауваження щодо даного проєкту зробив обласний архітектор Микола Томчук, який зазначив, що це не зовсім той проєкт на який оголошено конкурс, адже він більше підходить під загальну концепцію площі. Окрім цього, у такому вигляді ніби втрачається, стає непомітним власне сам монумент воїнам АТО. Також члени комісії говорили про те, що якщо братися за справу комплексно, то це завдання не одного року, а пам’ятник захисникам, полеглим у війні, яка триває, годилося б встановити вже.

Четвертий проєкт, який належить авторству луцького архітектора Андроша Бідзілі, представив Андрій Трофимук. У проєкті зображено монумент висотою 5,5 метра, який складається з трьох елементів: фігури Архангела Михаїла, «небесного командира Українського війська», п’єдесталу у формі восьмикутної зірки, що символізує народження нової української держави, та Тризуба. Також на монументі мають бути викарбувані золотими літерами імена героїв, які загинули від агресії РФ.

Під час обговорення ветеран АТО Віктор Вільчинський зауважив, що у даному проєкті монументу надто багато християнських символів, адже серед полеглих є бійці різних віросповідань. Загалом, більшість присутніх зійшлись на думці, що жоден із представлених проєктів не відповідає їхньому баченню майбутнього пам’ятника. Зокрема, на думку Діани Шевчук, пам’ятник обов’язково має бути у вигляді молодого хлопця, сучасного воїна.

Міркували під час засідання і щодо місця встановлення пам’ятника – окрім площі Героїв розглядали і інші варіанти, зокрема територію поблизу собору Різдва Христового, а також скверик, що навпроти дитячої музичної школи.

Загалом, зійшлись на думці, що потрібно провести повторний конкурс, в якому більш детально пропишуть умови, серед яких буде зазначене точне місце встановлення та концепція пам’ятника або ж цілого меморіального комплексу. Усі ці моменти попередньо іще раз детально обговорять на спільній зустрічі ветеранів АТО із членами родин загиблих, яку буде організовано найближчим часом.

Також, на думку Ярослава Матвійчука, до конкурсу варто залучити справжніх фахівців своєї справи, збільшивши для їхнього заохочення, призовий фонд. Прозвучали пропозиції врахувати місце встановлення пам’ятника під час розробки нової концепції площі, на яку також буде оголошено конкурс. Тут свою думку висловив Микола Томчук, який вважає, що головна площа Володимира-Волинського має бути не адміністративною і не меморіальною, а історичною, відповідаючи статусу найстарішого міста Волині. А для цього потрібно детально дослідити підземелля, що знаходяться під площею.

Підсумовуючи, Ярослав Матвійчук зауважив, що встановлення пам’ятника загиблим воїнам не можна відкладати, а відтак цього року потрібно визначитись із проєктом, аби наступного його врешті реалізувати.   

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити