image
 |  14 5 Жовтня 2021 | 15:09

У ЗЕ хочуть скасувати мораторій на експорт лісу: українські підприємства приносять в жертву

Поки в Україні активно обговорюють майбутню відставку спікера Ради й політичні скандали, в Кабміні готують нищівний удар по країні. Таким ударом без перебільшення може стати скасування мораторію на експорт лісу. Воно зачепить кожного українця: країна, за озвученими прем'єром Денисом Шмигалем підрахунками, втратить 40 млрд доларів (стільки може принести власна деревообробна галузь за 10 років), десятки тисяч робочих місць, цілі галузі економіки, а ще свої "легені" – залишки лісів.

І поки Шмигаль рахує мільярди, віцепрем'єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина старанно працює для захисту бізнесу в ЄС, а українські підприємства готова принести в жертву. Вона вкотре заявила: потрібно скасовувати мораторій і боротися з контрабандою. Але замість того, щоб заборонити експорт дров, під виглядом яких вивозять необроблену деревину, хочуть дозволити вивозити ліс-кругляк.

Про те, до чого насправді може призвести згубна ідея уряду і про що мовчать чиновники, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Кабмін водить українців за ніс. І ось чому

  • Хочуть скасувати мораторій на експорт лісу, прикриваючись рішенням міжнародного арбітражу
"Ухвалення мораторію (українською владою. – Ред.). на експорт необробленої деревини було вимушеним кроком України, й арбітраж погодився із цим – скасування мораторію буде невід'ємним від створення прозорого ринку", – сказала Стефанішина.

Насправді арбітраж визнав, що Україна має право на мораторій. Але водночас зазначив: щоб не порушити угоду про Асоціацію з ЄС, забороняти експорт можна не для захисту економічних інтересів, а для збереження екології.

І це дійсно важлива причина. В Україні лісистість становить всього близько 16% за мінімальної норми 20%. Це один із найнижчих показників у Європі і достатня підстава для того, щоб не вивозити ліс із країни.

  • Запевняють, що скасування мораторію на експорт лісу нічого не змінить, тому що продаж розпочнеться тільки після підвищення лісистості

Але фактором лісистості можна легко маніпулювати, в деяких областях вона значно вища, звідти й можуть вивозити деревину, пояснює президент асоціації "Меблідеревпром" Юрій Медведєв.

"Це дурниці (запуск експорту після зростання лісистості. – Ред.), спроба навіяти громадськості думку, що нічого страшного не станеться. У нас і так заготівля в центральній Україні, в Житомирській області. Експорт і так походив із тих областей, де багато деревини. Закарпаття – головний експортер бука", – розповів Медведєв.
  • Обіцяють "домовитися" з ЄС про боротьбу з контрабандою

Стефанішина намагається запевнити українців, що з європейськими компаніями вдасться домовитися, вони перестануть купувати контрабанду. Насправді, це рішення можна ухвалити лише в Україні.

"Скасувати мораторій – досить просто, але ми повинні створити прозору систему, що зробить неможливим нелегальну вирубку. І це непросто. Це питання буде обговорено з ЄС", – говорить політикиня.

Скоротити або навіть знищити контрабанду лісу легко. Деревину поставляють в країни Євросоюзу під виглядом дров. А Україна сама їх потребує: це частина нашої енергетичної безпеки, на дровах працюють цілі котельні, які забезпечують теплом невеликі міста й підприємства. І якщо заборонити експорт дров, то обсяги контрабанди різко скоротяться.

Про що мовчить Стефанішина? Ось, до чого призведе її ідея

  • Десятки тисяч українців втратять роботу

Сировини не вистачає і зараз. А якщо її дозволять законно продавати, українські підприємства зовсім залишаться без матеріалу для виробництва. Як результат, можуть закритися невеликі підприємства, більші будуть змушені обмежувати своє виробництво. Під загрозою опиняться 100 тис. робочих місць.

"Якщо зараз скасувати закон і відновити варварське вивезення з України необробленого лісу, чим це закінчиться? Закриються підприємства. Десятки тисяч людей по країні залишаться без роботи. Не буде зарплати, Не буде податків", – розповів автор мораторію, екснардеп Олег Ляшко.

Робочі місця створюватимуть в ЄС, а Україну використовуватимуть як сировинний додаток

"ЄС максимально захищає свої ринки та лобіює інтереси власного товаровиробника. У цьому випадку ми повинні ввімкнути максимальний економічний егоїзм і захистити наших виробників, які створюють робочі місця, платять податки, допомагають місцевій інфраструктурі, а не годувати економіку іншої країни, стаючи сировинним придатком", – пояснив член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від "Слуги народу" Олексій Устенко.
  • Країна втратить десятки мільярдів

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час презентації аудиту країни заявив, що тільки на лісах, розвитку власної деревообробної промисловості Україна може заробити близько 40 млрд доларів за 10 років. Причому зовнішні кредити, взяті за всі роки незалежності, складають близько 42 млрд доларів. Але замість розвитку власної економіки Кабмін хоче допомогти створювати робочі місця в ЄС.

  • Екологія України погіршуватиметься

Ситуація з вирубкою лісу й так критична. "Чорні" лісоруби призводять до облисіння Карпат, і це вже видно на карті. Якщо ж дозволити законно вивозити необроблену деревину в ЄС, ніхто не може гарантувати збереження "легень" країни.

Що цікаво, в Польщі бізнес уже виступив з вимогою ввести мораторій на експорт лісу за прикладом України. Навіть у країнах ЄС, де підприємства мають доступ до дешевих кредитів, де з державного бюджету компенсують покупку устаткування, визнають проблему з дефіцитом деревини. І це в умовах, коли їхня лісистість до двох разів вища, ніж в Україні.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити