Трансгенний рис вже розроблений для подолання недоїдання та зміни клімату. Тепер вчені з США, Великої Британії та Іспанії розробили новий напрямок для лікування симптомів ВІЛ у країнах, де важко отримати доступ до традиційних ліків, пише agrarii-razom.com.ua.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), у 2017 році було 36,9 мільйонів людей, які живуть з ВІЛ, з них 25,7 мільйонів - в Африці. І хоча поширення ВІЛ призупинилося після епідемії 80-х років, у 2015 році 2,1 мільйона людей інфікувалися вірусом імунодефіциту.
В даний час розробляються нові препарати, вагінальні імплантати та експериментальні вірусні вакцини для запобігання та лікування вірусу - очікується, що в лютому 2019 року почнуть випробовувати їх на людях. Однак станом на 2018 рік медики покладаються на два методи: сексуальна освіта та пероральні ліки, щоб контролювати поширення вірусу.
Хворі на ВІЛ зазвичай приймають антиретровірусні препарати, які дають змогу відновити функцію імунної системи, знизити частоту захворюваності та смертності, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією, подовжити життя та підвищити його якість. Проблема в тому, що не кожен має доступ до цих препаратів. Команда дослідників вважає, що їхній ГМО рис міг би запропонувати ефективне та доступне рішення лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів у країнах, що розвиваються.
Справа в тому, що рис містить три білки, моноклональне антитіло 2G12 і два лектини, які за попередніми тестами in vitro показують зв'язування з gp120 (глікопротеїном, який дозволяє вірусу проникати в клітини) та нейтралізують ВІЛ. Цей рис можна перемолоти, зробити з нього пасту, яку потім наносять як крем для зовнішнього застосування. Він матиме таку ж дію як і антиретровірусні препарати.
Важливо відзначити, що такі ліки будуть коштувати дуже дешево. Насіння зернових, пояснюють дослідники, є одним з найдоступніших матеріалів для виробництва ліків, оскільки інфраструктура вже існує.
Існує кілька перешкод, що дослідникам доведеться подолати, перш ніж такий ГМО рис стане широко доступним. По-перше, недовіра людей до трансгенних продуктів. Вчені спочатку повинні довести, що ГМО рис не має шкідливих побічних ефектів. По-друге, вирощування трансгенного рису повинно відповідати нормативним обмеженням у різних країнах. Але результати роботи є обнадійливими.