image
 |  313 16 Травня 2025 | 16:06

Волинська облрада проти деукраїнізації профтехосвіти через навчання мовами нацменшин

Волинська обласна рада підтримала звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо необхідності внесення змін до законопроєкту №13107-д «Про професійну освіту» у частині навчання мовами нацменшин, що створює ризики деукраїнізації та розмивання статусу української мови в освітньому процесі.

Ініціатором проєкту рішення є фракція ВО "Свобода" у Волинській облраді.

"Час від часу Верховна Рада приймає закони, які є потенційно небезпечні для національної безпеки та суверенітету. Зокрема мова йде про закон про профтехосвіту у частині навчання мовами нацменшин за заявами 8 студентів. Я сумніваюсь, що це допоможе здобути прихильність друзів путіна. Але точно може посприяти формуванню п'ятої колони в Україні", - зазначив у виступі перший заступник голови Волинської облради Юрій Поліщук.

Верховна Рада України 16 квітня 2025 року прийняла в першому читанні законопроєкт №13107-д «Про професійну освіту», який передбачає можливість навчання мовами національних меншин у закладах професійної освіти за зверненням не менше як 8 студентів та рішення засновника.

"Ми, депутати Волинської обласної ради, вважаємо, що українська мова є тим чинником, що об’єднує наше суспільство, зміцнює державність і надає сили нашому спротиву в умовах війни. У час, коли український народ героїчно бореться за свою свободу та незалежність, питання підтримки і розвитку державної мови набуває особливого значення. Мова – це не лише засіб комунікації. Це зброя, яка формує національну свідомість, зміцнює зв’язок поколінь і укріплює нашу стійкість перед загрозами.

Вважаємо, що запропонована в законопроєкті норма щодо можливості навчання мовами національних меншин, якщо цього забажає група студентів і ухвалить рішення засновник закладу, створює загрозу розмивання статусу української мови в освітньому процесі. Таке рішення йде врізнобіч із чинним законодавством України, зокрема із Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який чітко закріплює обов'язкове застосування української мови в освітньому процесі.

Ми визнаємо важливість поваги до прав національних меншин, однак ці права можуть бути реалізовані, наприклад, через окреме вивчення мов національних меншин як навчальних дисциплін або факультативів, без зміни мови викладання основних предметів. Освітній процес у закладах освіти повинен залишатися україномовним, адже саме така модель сприяє формуванню спільного мовного простору, що є критично важливим для розвитку української держави.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для чого виголошувати пафосні промови на похоронах Героїв, але не знаходити кошти на встановлення пам'ятників, - фракція ВО "Свобода" у Волиньраді

З огляду на викладене, закликаємо вас вилучити зазначену норму із законопроєкту шляхом голосування відповідних правок та змін на засіданні комітету. Знаємо, що подані правки народним депутатом України Оксаною Савчук та іншими народними депутатами, щодо вилучення цієї норми їх законопроекту, щоб захистити українську мову в освітньому просторі та забезпечити надійну основу для національної єдності й стійкості.

Звертаємося до вас із закликом переглянути та внести необхідні зміни до законопроєкту №13107-д «Про професійну освіту», а саме: вилучити положення, яке дозволяє проведення освітнього процесу мовами національних меншин у закладах професійної освіти. Освіта в Україні має здійснюватися виключно державною мовою – українською. Це є не просто формальним питанням, а принциповою основою збереження нашої національної ідентичності, єдності та безпеки", - зазначено у зверненні.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити