image
 |  14 12 Серпня 2020 | 08:00

12 серпня. Цей день в історії: вирушив у космос перший український космонавт Павло Попович

12 серпня — 224-й день року (225-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 141 день.

Іменини

Православні: Анатолій, Валентин, Герман, Іван, Максим;

Католицькі: Клара, Леонід, Петро, Павло

12 серпня: яке сьогодні свято і як провести цей день

12 серпня, за релігійним календарем українці вшановують пам’ять Святого мученика Іоанна Воїна, який служив в імператорському війську Юліана Відступника. Поряд з іншими воїнами він був посланий переслідувати і вбивати християн.

Православна церква 12 серпня вшановує пам’ять святих Сили і Силуана. Ці апостоли були учнями святого Павла. Поширена традиція 12 серпня зривати лопухи з трьох різних кущів і прикладати їх до ніг, якщо в цій області спостерігаються больові відчуття.

Відзначали, що до 12 серпня встигає жито, і якщо відбувалося саме так, то говорили, що колос буде міцним і можна сподіватися на багатий урожай. Також вважалося, що у Силін день навіть слабкий мужик богатирем стає. Прикмети говорили: саме зараз потрібно багато працювати, щоб в інші дні бути здоровим, могутнім і активним. Проводилися 12 серпня різні обряди, спрямовані саме на те, щоб надати сил людині.

Крім того, у православній церкві 12 серпня служаться молебні на честь святих Сили і Силуана. Ці апостоли були учнями святого Павла. Згідно з переказами, в Єрусалимі приблизно у 5 1 року відбувся Собор апостолів, в результаті якого Павло і Варнава були відправлені в Антіохію для того щоб роз’яснити послання собору. Разом з ними туди вирушив і Сила, який намагався допомагати Павлу у всіх справах. Так, з проповідями апостоли відвідали Кілікію, Сирію, Філіппи і Македонію. В Коринті Сила був висвячений в статус єпископа. Протягом життя він здійснив безліч добрих справ і чудес. Що стосується Силуана, то він довгі роки мандрував поки не став учнем апостола Павла, який висвятив його в статус єпископа Солунського. Проте вчені також схиляються до того, що Сила і Силуан – це одна людина, про що і говорить схожість імен. У будь-якому випадку, свято завжди мав подвійну назву.

Історія свята

Святий Іоанн, за походженням слов’янин, служив у війську в царювання імператора Юліана Відступника і разом з іншими воїнами був посланий вбивати християн. Юліан, рідний племінник імператора Костянтина Великого, царював з 361 до 363 року.

Відступником він називається тому, що будучи з дитинства християнином, по вступі на престол відрікся від християнської віри і став ревним язичником. Бажаючи послабити християнство і відновити в римській імперії падавше язичництво, він вживав проти християн спершу хитрі заходи, а потім перейшов до заходів насильства, хоча і не споруджував загального гоніння.

Святий Іоанн, хоча зовні здавався виконавцем нечестивого справи, дорученої імператором, насправді таємно надавав християнам чималу допомогу. Будучи сам християнином, він переховував одновірців, допомагав їм грошима, їжею і одягом, а християн, ув’язнених у темниці, відвідував і втішав словом любові, співчуття і схвалення.

Дізнавшись про це, Юліан наказав привести Іоанна до Константинополя, щоб передати суду і страті. Святого довго катували і мучили, але не могли зломити його і на закінчення кинули в темницю, де він пробув до смерті Юліана Відступника.

Отримавши свободу, святий Іоанн до глибокої старості продовжував вести праведне життя, вправляючись у молитві та пості, відвідуючи хворих і втішаючи скорботних. Так він прикрашав своє життя і вдосконалював себе в чесноті.

Провівши життя свою так Богоугодно, він відійшов до Господа і був похований на тому місці в Константинополі, де ховали подорожніх. Після кончини своєї св. Іоанн звершував багато чудес.

Святому Іоанну моляться за ув’язнених, а також він викриває злодійство та допомагає знаходити втрачене і викрадене.

Силуан і Сила 12 серпня: історія та традиції свята

Як свідчать церковні перекази, після того, як в 51 році в Єрусалимі відбувся Собор апостолів Павла і Варнаву відправили в Антіохію для роз’яснення соборного послання. Тоді з ними був і Сила, який постійно допомагав Павлу у всіх справах. В Коринті Силу висвятили в єпископи. За своє недовге життя цей святий здійснив багато чудес. Силуян теж був учнем апостола Павла. Після багатьох років мандрів він став єпископом Солунським. Наші предки в цей день приділяли особливу увагу житу: «На Силу і Силуана жито буває п’яне», — тобто повне зерном і хилиться до землі. Можна приступати і до посіву озимого жита: «Посієш жито на Силу — народиться сильно»; «Сила хліб солить», – говорилося в народі. Також слов’яни вірили, що в це свято у людей, тварин і рослин стає більше сил і енергії. При цьому вважалося, що на Силуана та Силу відьми напиваються молока і вмирають. Нечистій силі приписували здатність доїти корів до смерті.

Народні прикмети на 12 серпня

У цей день безсилий набуває сили і богатирем живе.

Посієш жито – народиться сильно.

Похмура і прохолодна погода – найближчим часом опадів не буде.

Зорі мерехтять на світанку – до дощу.

Вітер 12 серпня -до затяжної негоди.

Прохолодно на Силин день – найближчими днями опадів не буде.

Дрібний дощ 12 серпня – дощі будуть ще декілька днів.

Події

1099 — хрестоносці перемогли мусульман при Аскалоні.

1654 — битва на р. Шкловці поблизу Борисова, розгромлене військо Речі Посполитої, очолюване Янушем Радзивіллом, гетьман ледве врятувався, в руках козацьких військ опинилася частина Литви, до московитів перейшов Смоленськ.

1658 — у Північній Америці сформовано перший поліцейський загін — Рательвахт;

1851 — американець Ісаак Мерріт Зінгер одержав патент на швейну машинку з ножним приводом;

1865 — британський хірург Джозеф Лістер вперше використав під час операції фенол (карболову кислоту) для дезінфекції інструментів та рук лікарів;

1896 — на річці Клондайк знайшли золото;

1915 — перше бойове застосування літака-торпедоносця. В ході Першої світової війни британський літак моделі Short Type 184 затопив османське судно;

1916 — біля Бережан почалися бої за гору Лисоню між Українськими січовими стрільцями та російською армією

1918 — у США уведена заборона на продаж спиртного на залізничних вокзалах;

1919 — початок наступу об’єднаних армій УНР на Київ та Одесу;

1933 — відбувся перший матч футбольної збірної України. Супротивниками українських футболістів стала збірна Туреччини;

1947 — перші рейди відділів УПА пробились до Західної Європи;

1949 — підписано Женевські конвенції про захист жертв війни;

1949 — в Лондоні через шпаків, які розмістилися на хвилинній стрілці годинника, Біг-Бен став відбивати час із запізненням на чотири з половиною хвилини;

1953 — Енн Девідсон стала першою жінкою, яка самостійно перепливла на яхті Атлантичний океан;

1953 — менше, ніж через рік після випробування американцями водневої бомби, аналогічний 400-кілотонний пристрій було підірвано СРСР на полігоні в Семипалатинську (Казахстан);

1959 — в СРСР дозволили продавати в кредит товари довгострокового користування;

1962 — вирушив у космос перший український космонавт Павло Попович

1970 — Дженіс Джоплін у Гарвардському університеті дала свій останній концерт;

1981 — представлений персональний комп’ютер IBM PC;

1985 — авіакатастрофа лайнера Боїнг-747 за 100 км від Токіо;

1988 — на екрани США вийшов фільм Мартіна Скорсезе «Остання спокуса Христа»;

1990 — неподалік від міста Лубни закладено Пагорб скорботи — пам’ятник жертвам Голодомору 1932 — 1933 років;

1992 — США, Канада й Мексика підписали угоду про створення Північноамериканської зони вільної торгівлі (найбільший у світі єдиний торговельний простір);

1994 — відкрився рок-фестиваль «Вудсток ’94», присвячений 25-річчю свого попередника;

1994 — на екрани США вийшов фільм Олівера Стоуна «Природжені вбивці»;

1999 — в Україні вирішено закрити всі витверезники;

2000 — у Баренцовому морі затонув російський атомний підводний човен «Курск», усі 118 членів екіпажу загинули;

2004 — започаткована Вікіпедія білоруською мовою.

2010 — у місті Луганськ зафіксовано найвищу температуру в історії України + 42°C

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити