image
14 Січня 2021 | 08:00

14 січня. Цей день в історії: волиняни відзначають Новий Рік за старим стилем, або свято Василя

14 січня українці святкують кілька свят. Перше - свято на честь Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Також Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.

За церковними календарем 14-го січня також відзначають свято Обрізання Господнього. Саме тоді, згідно з церковними джерелами, за єврейським звичаєм відбувся обряд обрізання Ісуса Христа, після якого дитині й дали ім'я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, - Ісус.

І нарешті, 14 січня - також перший день Нового року за старим стилем. Переддень Нового року своєю обрядовістю нагадував переддень Різдва та в народі називався Щедрим Вечором, що пов'язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, який обов'язково прикрашали скоромні страви. На Новий рік, як і на Різдво, носили «вечерю», але Цього разу не родичам і знайомим, а лише сільській бабі-повитусі.

Характерною прикметою новорічного свята в Україні було й щедрування - давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім'ї та розквіту господарства. На відміну від колядування, обряд щедрування завжди був в Україні справді народним, позацерковним та незначною мірою відчув на собі вплив християнської церкви. Звідси і його радісне, оптимістичне звучання. До кінця XIX ст. обряд щедрування, увібравши в себе національний колорит та менталітет нашого народу, став явищем народної художньої творчості й таким зберігся і до сьогодні. Далі читайте, як перший день Нового року приходив у оселі українців.

14 січня 2021 рік - цей день в історії

1604 - відкрилася Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I для обговорення вимог пуритан зі зміни доктрини Англіканської церкви.

1761 - в бій у індійського міста Паніпат 90-тисячне військо афганців (під командуванням Ахмад-шаха Дуррані) в союзі з індійськими мусульманськими загонами повністю знищило військо маратхських князів.

1929 - в ході укрупнення одиниць адміністративного-територіального поділу РРФСР була утворена Центрально-Промислова область. До неї увійшли Московська, Рязанська, Тверська і інші губернії.

1943 - війна на Тихому океані: почалася евакуація японських військ з острова Гуадалканал.

1969 - в результаті пожежі на борту авіаносця ВМС США «Ентерпрайз» в районі Гавайських островів загинуло 27 людей, знищено 15 літаків.

1972 - взійшла на трон королева Данії Маргрете II. Цікаво, що королева знаходиться поза партійної політики і не озвучує особистих політичних поглядів.

1989 - Миколою Расторгуєвим та Ігорем Матвієнко заснована група «Любе».

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Мексикою.

2005 - космічний зонд «Гюйгенс» здійснив посадку на Титан - супутник Сатурна, другий за величиною супутник у Сонячній системі (після Ганімеда).

14 січня 2021 рік - народились:

83 до н. е. - Марк Антоній, скандальний римський політик і воєначальник. В юності Антоній відрізнявся пияцтвом, триньканням грошей і часто розгулював по вулицях разом зі своїми братами та друзями, потрапляючи в різні бійки.

38 до н. е. - Друз Старший, римський воєначальник, брат імператора Тіберія.

1818 - Захаріас Топеліус, видатний фінський письменник і поет, який писав шведською мовою; також він запропонував білий і блакитний кольори для прапору Фінляндії.

1827 - Петро Петрович Семенов-Тян-шанський, російський географ і громадський діяч, віце-голова Російського географічного товариства.

1824 - Володимир Васильович Стасов, російський художній і музичний критик, історик мистецтва і один з організаторів Товариства передвижників.

1875 - Альберт Швейцер, німецький теолог і лікар, лауреат Нобелівської премії миру 1952 року.

1882 - Іван Огієнко (митрополит Іларіон), український православний митрополит, мовознавець, історик церкви, культурний діяч.

1911 - Анатолій Наумович Рибаков, російський письменник ( «Діти Арбата», «Зброя»).

1924 - Владлен Бахнєв, російський письменник, сценарист. Писав сценарії гумористичних виступів для Тарапуньки і Штепселя, Райкіна тощо; є співавтором сценарію кінофільму «Іван Васильович змінює професію».

1937 - Іслам, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Шевченківської премії.

1948 - Валерій Харламов, радянський хокеїст. Він представлений в залі хокейної слави в Торонто.

1966 - Марко Хіетала, бас-гітарист і другий вокаліст фінської симфо-метал групи Nightwish, Так само є вокалістом, бас-гітаристом і учасником фінської групи Tarot.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити