В урочищі Вовчак на Волині зродилась Українська повстанська армія — військово-політичне формування, що діяло в Україні протягом 1942-1956 років, озброєне крило ОУНР, єдина збройна сила, яка в період Другої Світової війни воювала за незалежність Української держави.
1066 - битва при Гастингсі: англосаксонські війська короля Гарольда II розбиті нормандцями на чолі з герцогом Вільгельмом. Гарольд загинув, а Англією став правити Вільгельм I Завойовник.
1529 - закінчилася облога турками Відня, яка тривала з 27 вересня. Турецька армія, зазнавши поразки, відступила від міських стін ні з чим.
1633 - народився Яків II, король Великої Британії у 1685-1688 рр.
Його нетривале правління ознаменувався спробою повернення Англії в лоно католицької церкви, що в підсумку вартувало йому корони. Всі політичні противники об'єдналися проти короля, не допоміг і розпуск парламенту. У ході так званої "Славної революції" Яків II утік до Франції.
1648 - загони українського полковника Максима Кривоноса взяли Львівський замок.
1670 - під Симбірськом розбиті головні сили Степана Разіна. З 20-тисячного війська врятувалися лише кілька сотень козаків та сам отаман.
1793 - перед революційним трибуналом постала французька королева Марія Антуанетта.
Через два дні вона була страчена як натхненниця контрреволюційних змов та інтервенції.
1805 - у битві біля Ельхінгена (неподалік Мюнхена) французька армія Наполеона розбила австрійців
1806 - у двох боях при Ауерштедті та Йєні французи під командуванням маршала Даву і Наполеона розгромили прусську армію
1809 - підписання Шенбруннського (Віденського) мирного договору між Австрією та Францією, в результаті якого Австрія втратила всі свої південно-західні й східні провінції, 3,5 мільйона підданих, повинна була скоротити свою армію до 150 тисяч осіб і сплатити контрибуцію у 85 мільйонів.
Росія, яка фактично не брала участь у воєнних діях проти Австрії, отримала Тернопільський округ із вузькою смугою в Східній Галичині (400 тисяч мешканців).
1819 - народився Нікола Терещенко, український підприємець і благодійник.
Старший син засновника династії Терещенків Артемія Терещенка.
1843 - уперше прозвучав відомий нам "Весільний марш".
У Потсдамі відбулася прем'єра спектаклю "Сон у літню ніч" за п'єсою Шекспіра, музику до якого написав Якоб Людвіг Феликс Мендельсон-Бартольді.
1851 - в Англії засноване інформаційне агентство "Рейтер" (Reuters).
1860 - у Петербурзі відкрито оперний Маріїнський театр
1882 - народився Імон де Валера, ірландський політичний і державний діяч, один з керівників Пасхального повстання в Ірландії, перший президент партії "Шин Фейн".
Неодноразово був прем'єр-міністром, протягом 14 років - президентом Ірландії.
1884 - Джордж Істман запатентував перший прототип фотоплівки.
Ще через чотири роки він зареєструє торгову марку "Кодак".
1890 - народився Дуайт Ейзенхауер, американський військовий і державний діяч.
Президент США у 1953-1961 рр. (республіканець). Головком союзників у Західній Європі під час II Світової війни, генерал армії.
Дуайт Ейзенхауер - людина 1944 р. за версією журналу "Тайм"
1905 - у Парижі заснована Міжнародна авіаційна федерація (ФАІ), її першим президентом обраний француз Ролан Бонапарт.
1918 - у Сімферополі відбулося урочисте відкриття Таврійського університету.
1919 - у Кам'янці-Подільському відбулося свято присяги: урочиста присяга Директорії, уряду та армії на вірність УНР.
Видано універсал Директорії УНР до українського народу з повідомленням про заснування Священного синоду Української автокефальної православної церкви (насправді автокефальна церква постане через два роки).
1919 - спроба захоплення Києва Червоною армією.
58-ма дивізія і 1-ша Богунська бригада 44-ї дивізії під загальним керівництвом Івана Федька з району Ірпеня підійшли до Києва і захопили його західні околиці. Білогвардійці відійшли на лівий берег Дніпра, проте утримували Печерські висоти та мости.
Близько трьох днів у Києві панувало безвладдя. Червоні війська не мали достатньо сил, щоб оволодіти Києвом, тому 17 жовтня залишили місто.
1919 - загони Нестора Махна взяли Маріуполь.
1920 - наказ Директорії УНР про звільнення голови Ради народних міністрів УНР В'ячеслава Прокоповича та призначення головою РНМ УНР Андрія Лівицького, а його заступником - міністра внутрішніх справ Олександра Саліковського.
Лівицький став останнім главою Радміну УНР на теренах України (його наступник Пилип Пилипчук обіймав цю посаду вже в екзилі).
1920 - Червона армія розбила війська генерала Врангеля біля Каховки.
1920 - Радянська Росія та Фінляндія підписали мирний договір, за яким більша частина Карельського перешийка залишалася за Фінляндією.
1921 - у Києві в Софійському соборі почався Всеукраїнський православний церковний собор, який зібрав близько 500 представників духовенства і мирян.
На ньому була створена незалежна від Російської православної церкви Українська автокефальна православна церква та обрано митрополитом УАПЦ Василя Липківського (21 жовтня).
Собор проголосив три основні засади УАПЦ - автокефалію, соборноправність, українізацію.
Сьогодні - 90-та річниця цієї події
1924 - утворені Таджицька АРСР і Каракиргизька автономна область - майбутні радянські республіки.
1926 - у Лондоні вперше опублікована книга Алана Мілна "Вінні-Пух".
Сьогодні - 85 років від цієї події.
Перше видання "Вінні-Пуха".
1930 - народився Мобуту Сесе Секо (Жозеф-Дезіре Мобуту), президент і диктатор Демократичної Республіки Конго (Заїр) у 1965-1997 рр.
1933 - нацистська Німеччина оголосила про свій вихід із Ліги Націй.
1936 - перша група добровольців у складі 500 осіб прибула до іспанського міста Альбасете для підтримки республіканського уряду в боротьбі з фашистами. Сформовані з добровольців інтербригади стали основою бойових сил республіки.
1939 - командуючий Українським фронтом Червоної армії Семен Тимошенко видав наказ, що підсумовував дії війська СРСР, яке "визволило наших єдинокровних братів трудящих Західної України від гноблення польськими панами, капіталістами й осадниками".
1941 - у Києві ВПЦР скликала нараду всіх православних конфесій Київщини, на якій було проголошено відродження УАПЦ.
1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Григорівка Дніпропетровської області; Охтирка Сумської області.
1941 - почалися масові розстріли єврейського населення Кривого Рогу, жертвами яких на 15 жовтня стало від 4 до 5 тис. мешканців міста.
1942 - офіційна дата народження Української повстанської армії, сформованої протягом 1942 року із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН.
1942 - у Гайсині Вінницької області розстріляні 230 євреїв.
1943 - війська Південно-Західного фронту заволоділи містом Запоріжжя, ліквідувавши таким чином Запорізький плацдарм німців на лівому березі Дніпра.
1943 - у Житомирській області німецькі окупанти спалили 135 дворів села Перга Олевського району, загинуло 205 жителів.
1946 - представники 25 країн, які зібралися в Лондоні, вирішили заснувати нову міжнародну організацію з метою сприяти узгодженню й уніфікації промислових стандартів.
Міжнародна організація стандартизації (ISO/ІСО) офіційно почала діяти в лютому наступного року, а ця дата з 1970 р. відзначається як Всесвітній день стандартів.
1947 - американський льотчик-випробувач Чарльз Йєгер у Каліфорнії вперше перевищив на літаку швидкість звуку у керованому горизонтальному польоті.
1949 - у львівській тюрмі на вул. Лонцького замордований Роман Лиско, священик УГКЦ.
У 2001 р. він був беатифікований як блажений священомученик католицької церкви.
1950 - у Нью-Йорку відбувся об'єднаний собор Української православної церкви у США.
Оголошено про утворення єдиної митрополії УПЦ у США. Митрополитом обрано архієпископа Іоанна, його заступником - архієпископа Мстислава.
1962 - початок Карибської кризи: американський літак-розвідник виявив радянські ракети на Кубі.
1964 - Леонід Брежнєв став першим секретарем ЦК КПРС, замінивши на цьому посту Микиту Хрущова.
Таке рішення ухвалив пленум ЦК, організований за відсутності Хрущова, який перебував на відпочинку. Змовники - Брежнєва, Підгорний, Полянський, Шелепін, Семичастний та ін. - відсторонили Хрущова від керівництва партією і країною "за станом здоров'я".
1969 - початок практичної реалізації програми "Інтеркосмос" - запуск першого штучного супутника Землі соціалістичних країн "Інтеркосмос-1".
1970 - у Гаазі ухвалена міжнародна конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден, яка набула чинності рівно через рік (1971).
1974 - у Києві відкрили республіканський Будинок кіно.
1981 - віце-президент Єгипту Хосні Мубарак обраний президентом - через тиждень після убивства попереднього глави держави Анвара Садата.
1990 - "революція на граніті": на підтримку голодуючих студентів у Києві починають страйкувати й виходити на багатотисячні мітинги в центр міста цілі навчальні заклади, старші класи шкіл і ПТУ.
1992 - у Львові відкрито перший в Україні військовий ліцей, якому присвоєно ім'я Героїв Крут.
1993 - Верховна Рада Криму ухвалила закон, за яким у Криму - всупереч Конституції України - запроваджена посада президента Криму.
1993 - у Києві у храмі Спаса на Берестові відбулася інтронізація Патріарха Київського і всієї України УАПЦ Димитрія (в миру - Володимир Ярема).
1994 - лідер Палестини Ясир Арафат, прем'єр-міністр Ізраїлю Іцхак Рабин та міністр закордонних справ Ізраїлю Шимон Перес отримали Нобелівську премію миру.
2001 - у Рівному відкрили пам'ятник Симону Петлюрі.
2004 - відкрита станція Київського метрополітену "Сирець".
Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com), "Історична правда".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Волині на аукціоні продають авто Toyota за 5 тисяч доларів (ФОТО)