Близько тисячі людей із сільськогосподарською технікою та плакатами мирно протестували 20 вересня на узбіччі траси Київ-Чоп, при виїзді зі Львова. Вимагали не продавати українську землю іноземцям.
Акцію організувала громадська спілка «Всеукраїнська аграрна рада». Вчора її представники були на зустрічі із президентом Володимиром Зеленським та прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком під час Аграрного форуму в Києві. Із розмови з посадовцями зрозуміли – українською землею хочуть почати торгувати, - інформує ЛМН.
«Відбувся аграрний форум. На ньому виступив президент, – розповідає LMN Володимир Гузій, директор ТзОВ «АгроЛан», що працює на Жовківщині. Чоловік є головою київського напрямку «Всеукраїнської аграрної ради». – Ми хотіли задати йому питання і дізнатися, як гарант бачить розвиток держави. Але Зеленський швидко вийшов із зали. Натомість прем’єр відповів на запитання, як саме уряд планує запровадити ринок землі. Почули, що зможуть землю купувати українці і українські компанії. Зал реагував оплесками. Так би мало бути в будь-якій державі, якщо вона хоче існувати. Проте далі Гончарук додав, що власниками українських компаній можуть виступати іноземці. Це обурило! Іноземець скуповуватиме українську землю через компанію, зареєстровану у нас, і все.
Ми хочемо, щоб нас почули і щоб влада не робила поспішних рішень. Щоб потім нас не проклинали діти. Вже маємо досвід приватизації основних активів промисловості і бачимо, що з того вийшло».
О 10.00 вздовж дороги протестувальники вишикували майже сотню одиниць техніки: власні автівки та робочі трактори, які завернули з поля. Тримають плакати із надписами: «Не продавайте Батьківщину», «Іноземці куплять землю, а наші діти підуть в найми». Розгорнули синьо-жовті стяги.
«Дзвінок, що нині буде така акція, отримав вчора по обіді. Не міг залишитися осторонь. Набрав телефоном друзів із сусідніх сіл Ботятичі, Тартаківці, вони також фермери. Вирішили однозначно їхати сюди, протестувати, – каже Петро Ветвишак, фермер із Кам’янки-Бузької. – Нас то болить, бо роками працюємо на землі, хоч з потом, але чесно. Вирощуємо зернові, технічні культури, овочі. І з кожним роком все важче нам це робити. Великі агрохолдинги не залишають практично землі для праці. Орендують, бо мають великі гроші. Молоді фермери, які б хотіли зараз зайнятися сільським господарством, через величезні кола пекла проходять, аби хоч 10 гектарів під посів взяти. Вони не можуть конкурувати із гаманцями холдингів. А що буде, коли землю дозволять купувати? Ким ми будемо на нашій землі?»
Чоловік каже, готовий будь-куди їхати із протестом. Тільки б його почули.
«Як нині промовчимо, завтра будемо в наймах, – додає Наталя Драган із Жидачева. У руках з колегою тримають від руки намальований плакат: «Землю, як матір – не продають». – Знаю, що таке працювати на закордонного пана, на заробітках була. Це важкі гроші. А зараз, якщо нічого не робитимемо, ці закордонні пани будуть у нас, в Україні, диктувати свої умови».
Читайте також: У Кабміні вирішили відмінити довідки про склад сім’ї і місця проживання. Що буде замість цього?
Сьогодні аграрії вивели техніку ще у 14-ти областях України, зокрема у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській та Одеській. Ця акція, кажуть люди, – попередження. Якщо влада не прислухається до аграріїв, обіцяють перекривати дороги та вирушати на Київ.
«15 тисяч воїнів загинуло за рідну землю, а її продавати хочуть! – каже Лев Кушпіт, один із організаторів акції. – Внутрішні вороги – страшніші ніж зовнішні. Після вчорашніх заяв просто напрошується такий висновок. Якщо почати продавати українську землю компаніям іноземців, то за пару років у нас не буде України. Її просто розкуплять якісь багатії, зокрема і з Росії».