Президент Польщі підписав так званий «Антикризовий щит 2.0» - оновлену версію закону, спрямованого на мінімізацію негативних наслідків для економіки країни через епідемію коронавірусу. Деякі пункти в ньому будуть корисними для іноземців, які перебувають у Польщі на «біометрії», працювали на умовах злеценя й втратили роботу або половину доходів, мають власні фірми чи займаються індивідуальною підприємницькою діяльністю й постраждали через обмежувальні заходи в країні.
«YAVP.PL» виокремив, на нашу думку, найцікавіші пункти, які містить «Антикризовий щит 2.0».
Нові правила легалізації іноземців на «біометрії»
«Антикризовий щит 2.0» передбачає нові правила продовження законності перебування в Польщі тих іноземців, у яких під час епідемії закінчуються дні по “біометрії”. Відтепер перебування таких осіб вважатиметься легальним до кінця завершення епідемії та протягом ще 30 днів з моменту оголошення про закінчення епідемії без необхідності подавати документи на отримання карти побиту.
Нагадаємо, в першій версії «Антикризового щиту», який почав діяти з початку квітня, було прописано, що іноземці, які перебувають у Польщі на підставі безвізового режиму, могли залишитися легально в країні після закінчення дозволеного періоду лише за умови, що протягом 30 днів після завершення епідемії подадуть документи на карту побиту.
Додаткова підтримка для тих, хто працював на умовах злецення
Ті, хто працюють або працювали на підставі цивільно-правових договорів (umowа zlecenia, umowа o dzieło), відтепер мають право замість одноразового відшкодування від держави в розмірі 2 080 зл розраховувати на триразове. Тобто “Антикризовий щит 2.0” дозволяє подаватися на таке відшкодування тричі, якщо доходи через ситуацію в країні не перевищили 50% мінімальної зарплати (1299,99 зл).
Нагадаємо, в першій версії «Антикризового щиту» для працівників на цивільно-правових умовах була прописана можливість тільки одноразового отримання відшкодування в розмірі 2 080 зл.
Додаткова підтримка бізнесу
Найголовніша зміна, прописана в «Антикризовому щиті 2.0», передбачає, що допомогою від польського уряду тепер можуть скористатися фірми, які були відкриті до 1 квітня 2020 року. Попередня версія законо охоплювала фірми, відкриті до 1 лютого 2020 року.
Індивідуальні підприємці так само, як і працівники на цивільно-правових договорах, зможуть тричі, а не одноразово, отримати відшкодування від держави у разі вимушеного простою через епідемію коронавірусу. Розмір такого відшкодування:
2 080 зл - для тих, хто почав працювати перед 1 квітня 2020 року, й на момент складання внеску його доходи зменшилися щонайменше на 15% у порівнянні з доепідемічним періодом.
1 300 зл - для тих, хто почав працювати перед 1 квітня 2020 року, є звільненим від податку VAT, користується податковою картою для сплати податкових зобов'язань.
У випадку індивідуальних підприємців, які не мають працівників, для отримання відшкодування є певні вимоги: фінансовий прихід (przychód) за попередній місяць не повинен перевищувати 15 681 зл.
Малі та середні фірми, які мають не більше 49 працевлаштованих осіб, отримали можливість наполовину зменшити внески до ZUS за три місяці. Тобто фірми заплатять лише 50%, а інші 50% - держава.
У попередній версії «Антикризового щиту» лише мікрофірми, де працевлаштовано до 9 осіб, й індивідуальні підприємці, які мають працівників, могли бути звільненими від сплати внесків до ZUS за березень-травень 2020 року.
Нововведення також передбачають, що «канікулами» для сплати внесків до ZUS можуть скористатися й індивідуальні підприємці, які не мають працівників, платять внески лише за себе, а їхній фінансовий прихід за місяць не перевищує 15 681 зл.
Зміни в магазинах по суботах та торгових неділях
Окрім змін, які почали діяти внаслідок підписання «Антикризового щиту 2.0», у Польщі з 20 квітня набрало чинності ще одне нововведення, яке стосується магазинів. Міністр охорони здоров'я розпорядився скасувати у вікенди так звані «години сеньйорів», які тривали з 10:00 до 12:00.
Це означає, що по суботах та торгових неділях з 10:00 до 12:00 робити покупки в магазинах зможуть всі без виключення, а не лише особи старше 65 років. Натомість «години сеньйорів» залишаються чинними з понеділка по п'ятницю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через коронавірус близько 30% українських заробітчан у Польщі втратили роботу, – експерт