image
 |  11 1 Серпня 2021 | 17:00

Навчання у Польщі: іспити не потрібні, а ціни майже не відрізняються

Кількість українців, які навчаються в Польщі, зростає з кожним роком. За оцінками експертів, тільки в цьому році їх стало більше на 10%. З одного боку, в сусідню державу мігрують уже готові фахівці, а з іншого – українським абітурієнтам створили умови переїзду для навчання.

Про те, з якими труднощами стикаються студенти, скільки коштує навчання і кого готові приймати до закладів вищої освіти Польщі, читайте в матеріалі «OBOZREVATEL».

Що потрібно для навчання в Польщі?

В університетах Польщі вчаться 35 тисяч українських студентів, і з кожним роком ця цифра зростає. Вже зараз, як розповідає представник компанії «ОсвітаПоль» Руслан Сорока, кількість абітурієнтів перевищила «доковідний» рівень.

Причин для цього декілька: для вступу не потрібно складати іспити, проходити тестування або мати сертифікат ЗНО. Підійде звичайний шкільний атестат (не важливо, з якими оцінками). Єдина умова – знання польської на рівні В1.

Сорока з 2003-го допомагає українцям вступити в польські виші. За весь час, і то ще до 2009 року, було всього кілька випадків, коли потрібно було складати іспити. Замість цього приймальна комісія проводить співбесіду, яка займає до 15 хвилин.

«Рідко запитують за профілем освіти. Найчастіше питання загального характеру. Мета – перевірити рівень володіння мовою і переконатися, що абітурієнт дійсно має бажання вчитися», – розповідає експерт.

Що ще важливо знати про навчання в Польщі:

щоб вступити у 2022-му, готуватися потрібно почати не пізніше від грудня 2021-го: записатися на курси польської (навчання може зайняти чотири місяці);

до приймальної комісії потрібно подати медичну довідку, атестат, сертифікат про знання польської на рівні не нижче В1, копію закордонного паспорта та дозвіл від батьків;

на медиків і юристів краще вчитися в державних вишах;

у середньому навчання коштує 1500 євро на рік, але платити можна помісячно.

державні виші візьмуть щонайменше 800 євро на рік за навчання (25,3 тис. грн), а приватні – від 1000 євро (31,7 тис. грн).

Для порівняння, в Дніпропетровському національному університеті рік навчання на соціолога обійдеться в 32,9 тис. грн. Ціни в приватних вишах України і Польщі приблизно порівнянні. Правда, крім освіти, ще близько 250 євро буде йти на проживання та харчування (приблизно 8 тис. грн).

Вищу освіту в Польщі дешевше отримувати в державних навчальних закладах

Загалом, якщо вибирати бюджетні варіанти, на місяць на студента батькам доведеться витрачати близько 11,4 тис. грн. Правда, тип візи для навчання (09) дозволяє студентам легально працювати в Польщі.

Є також можливість отримати стипендію. Вони бувають трьох видів: для малозабезпечених, за спортивні та наукові досягнення. Перший тип (найпоширеніший) видається тільки громадянам або українцям із карткою поляка (її видають тим, хто підтвердив наявність польських коренів).

Що кажуть українці про навчання в Польщі?

Серед поляків є достатня кількість людей із націоналістичними поглядами, і найчастіше вони ставляться до українців без особливої симпатії, розповідає киянин Євген, який п'ять років провчився в одному з варшавських вишів.

«Я швидко вивчив польську мову і, здається, за три роки вже практично без акценту говорив. Мене це меншою мірою стосувалося», – розповідає хлопець.
«Українців багато всюди. Є заробітчани, які приїжджають і виїжджають. І не всі з них добре поводяться, так до українців і ставляться... А ті, хто живе постійно, стикається з різним ставленням до себе», – розповідає хлопець.

Євген вивчав у Польщі комп'ютерну графіку в одному з приватних вишів. Після навчання влаштувався на роботу в компанію, яка розроблює програми з іграми на смартфони. І диплом під час оформлення, каже молодий чоловік, у нього ніхто не питав.

«Це уявлення, що ти ось отримаєш диплом європейського зразка і всі дороги будуть відкриті, дуже дивне. Найчастіше творці корпорацій, таких як Microsoft, де всі мріють працювати, і диплома не мали. Якщо у тебе виходить і ти вмієш це робити, то немає значення, де ти вчився. Ну хіба що ти хочеш бути медиком або юристом – там вже диплом потрібен тільки щоб до практики допустили», – каже хлопець, який зараз живе в Києві, вже тут йому вдалося влаштуватися на роботу.

Ярослав Грубич після шести років у Польщі також повернувся в Україну. У сусідній країні він вивчав телебачення і кіно. І знайти з такою вузькою спеціалізацією роботу, додає українець, нелегко. Необхідна практика.

«Проблем з навчанням у мене не було. Я вчився в приватному виші – Краківській академії Моджевського. Якщо ти платиш, то проблем не буде. Навіть якщо не складаєш іспит, то можна заплатити за перескладання і знову спробувати. У державних навчальних закладах складніше, там не більше двох спроб може бути», – розповідає Ярослав.

Він також зазначає: далеко не всі поляки добре ставляться до українців. Мовляв, бувають випадки, коли викладачі до студентів із сусідньої країни більш вимогливі.

«В академії Моджевського таких ситуацій не було: на деяких факультетах майже половина студентів – українці», - зазначає Грубич.

Загалом же Ярослав упевнений: освіта в країні ЄС – відмінна можливість подорослішати, ознайомитися з новою культурою, навчитися адаптуватися в незнайомому середовищі. Крім того, такий диплом не доведеться підтверджувати в країнах Європейського Союзу.

У той час як самі поляки мігрують у більш розвинені країни ЄС, українці компенсують демографічну кризу в сусідній країні. А власний дефіцит на ринку праці загострюється з кожним роком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки коштують продукти у Польщі?

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити