Уряд змінює тактику у боротьбі з дефіцитом пального. 17 травня міністерка економіки Юлія Свириденко оголосила про намір влади піти назустріч мережам автозаправок. А саме – відмовитися від регулювання маржі операторів АЗС. За умови, що вартість бензинів не перевищить 52 грн за літр, а дизелю – 58 грн.
Що буде з вартістю пального та чергами на АЗС, якщо відпустити ціни? Спойлер: кінцевий споживач буде задоволений менше, ніж автозаправні мережі.
Відмова від регулювання маржі операторів АЗС – рішення несподіване, хоча й профільний бізнес наполягав на цьому з перших тижнів війни. Дерегуляція могла б підтримати трейдерів і автозаправні мережі в умовах форс-мажору, прискорити пошук альтернативи для пального з Росії та Білорусі.
Компроміс шукали ще з березня. "Сьогодні у нас була дискусія з операторами ринку, за її підсумками ми домовилися, що ми з боку держави призупинили регулювання цін (на пальне. – Ред.)", – оголосила 17 травня Юлія Свириденко в ефірі телемарафону UA Разом.
Домовленість уряду з бізнесом дозволить скоротити черги на АЗС і відновити баланс на ринку "вже найближчими тижнями", сподівається міністерка економіки. Єдина ремарка - уряд розраховує, що вартість дизпалива не перевищуватиме 58 грн за літр, а бензину – 52 грн. До операторів, які вийдуть за ці межі, будуть застосовуватися санкції, зазначила Свириденко.
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Дефіцит пального виник після вторгнення Росії. За оцінкою Свириденко, до 24 лютого близько 80% спожитих нафтопродуктів Україна імпортувала. Переважно це було пальне російського та білоруського виробництва. Решту – покривали внутрішні виробники.
За даними видань Enkorr та Нафторинок, у 2021 році Україна імпортувала 6,85 млн тонн дизелю, 1,28 млн тонн бензинів і 1,6 млн тонн автогазу, а спожила: 8 млн тонн дизелю, 5 млн тонн бензинів та близько 2 млн тонн автогазу.
Через війну, згідно з даними Мінекономіки, український ринок майже на 100% почав залежати від імпорту з Румунії, Польщі, Угорщини та Словаччини.
Певний час уряд як міг заспокоював. Чиновники з Мінекономіки, Міненерго, Офісу президента намагалися переконати, що проблеми з пальним вже майже вирішені.
Наприкінці квітня міністерка економіки обіцяла виправити нестачу пального "за тиждень". Для цього уряд провів перемовини з країнами ЄС та спростив бюрократичні обмеження на кордоні. Ситуацію це покращило, проте черги на АЗС не зникли. Чому?
Причина – у державному регулюванні цін, упевнений директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. На його думку, держрегулювання розділило ринок: одні дотримуються цінових обмежень, інші – працюють в "опті", де обмежень немає, або ігнорують вимоги уряду.
"Це спровокувало логічний перетік пального з першого сегмента в другий (із роздрібного сегмента в оптовий. – Ред.), сприяючи подовженню черг. Можливість заробити на різниці цін – ще один фактор зростання попиту. Громадяни швидко стали трейдерами, увесь OLX продає талони на пальне", – пише Куюн y Facebook.
ЩО ДАЛІ. Рішення відпустити ціни набуде чинності після того, як Кабмін оприлюднить його на сайті. Станом на 23:00 18 травня уряд відповідну постанову не опублікував. Але очікування бізнесу вже стримані.
У короткостроковій перспективі відмова від регулювання цін бажаного ефекту не принесе, вважає президентка Нафтогазової асоціації Неля Привалова. Єдиний позитив - рішення може зменшити попит.
"Як би це зробили з початку квітня, ми б мали кращу ситуацію на ринку. Якщо це зробити зараз, то ціни зростуть, але дефіцит не зникне", – стверджувала Привалова на засіданні енергетичного комітету Верховної Ради 16 травня.
За оцінкою Нафторинку, якщо дизель коштуватиме по 58 грн за літр, то маржа деяких АЗС, що імпортують дизпаливо, може перевищити $700 на одній тонні. "Це божевільна маржа. Це ельдорадо", – говорить редактор Нафторинку Олександр Сіренко.
З іншого боку, головне завдання, яке поставив уряд перед трейдерами-імпортерами – накопичити запас нафтопродуктів. Зі слів Свириденко, щоб зменшити черги на АЗС та подолати дефіцит, необхідно, щоб запасів пального на заправці було щонайменше на 15 діб.
Цілком можливо, що таким чином уряд експериментує і шукає баланс між потребами країни в пальному та платоспроможністю громадян в умовах війни. Що з цього вийде, поки що – інтрига.
За прогнозами Куюна, проблема дефіциту пального може вирішитися вже у червні. У будь-якому разі мережа АЗС WOG все ще закликає автомобілістів економити пальне і сідати в автомобіль тільки за потреби.