Шведські вчені припустили, що катастрофа на ЧАЕС почалася з ядерного вибуху, що прогримів 25 квітня 1986 близько 21:23.
Про це 21 листопада 2017 року повідомляє сайт «Хроніка.інфо» з посиланням на «Grifonsoft.ru».
Дослідники Ларс-Ерік де Гір, Крістер Перссон і Хеннінг Роде проаналізували ксенонові ізотопи, які вчені з Радієвого інституту ім. В. Г. Хлопіна знайшли під Череповцем через 4 дні після чорнобильської трагедії. Шведські фахівці з'ясували, що ксенон-133 і ксенон-133м, яких не існує в природі і відрізняються швидким періодом напіврозпаду, потрапили в атмосферу в момент аварії на ЧАЕС.
Досягти Череповця за відомий вченим час ізотопи газу могли лише за умови, що їх викинуло вгору на 2-3 км. На це здатний малий ядерний вибух, що стався в 2-3 елементах атомної станції, що виділяють тепло. Потужність такого вибуху співвідносна з 75 тонами ТНТ.
Про те, що перший вибух на ЧАЕС був ядерним, фізикам говорить місцями оплавлена нижня кришка реактора. Вибух реактора знищив двометрову серпентинову плиту, оббиту залізом товщиною в 4 см. Вчені вважають, що пошкодження нанесені 3-кілометровим струменем розпеченої плазми - продуктом ядерного вибуху.
Ще один аргумент шведів - яскравий синій спалах, що випереджав другий вибух, і іонізоване повітря. Під час неконтрольованих ядерних реакцій молекули кисню та азоту породжують блакитне світіння.
Перевірити свою теорію шведи зможуть, коли отримають більш точні відомості про зміст ксенонових ізотопів в атмосфері над країнами, через які пройшла хмара чорнобильських радіоактивних викидів. За усталеною версією, обидва вибухи на ЧАЕС були викликані порушеннями водної циркуляції, проривом трубопроводу.