Міжнародний день кави – свято поціновувачів напою у всьому світі. Вперше відзначається 1 жовтня 2015 року за погодженням з Міжнародною організацією з кави.
Французи п'ють каву тричі на день, італійці відкрили факультет його імені, а скандинави не можуть без нього жити.
Всім відома історія про те, як вперше придумали зварити каву: кози об'їли плоди з рослини і почали після цього бадьоро скакати. Після того, як була знайдена причина такої бадьорості, напій поширився світом і привніс в різні країни свої традиції.
Кава – продукт, який найбільше продається після нафти. Щоденно в усьому світі випивається 2,25 мільярди горняток кави.
В УКРАЇНІ. Перші згадки про каву в Україні датуються 1672 роком - саме в цей період в Кам'янець-Подільському турки відкрили першу кав'ярню. Львів по-справжньому розпробував цей напій тільки в XVIII столітті. У місто кави потрапляв не тільки зі Сходу (наприклад, з Туреччини), але і з Відня, де галичанин Юрій Кульчицький 1683 року відкрив кав'ярню "Під синьою фляжкою". Його заклад дало поштовх популяризації кави в багатьох європейських країнах, хоча, звичайно, наступ кави вів давно і по всіх фронтах.
З Близького Сходу - В ЄВРОПУ
З'явившись в країнах Близького Сходу, кава завойовував любов усіх соціальних верств. Так, в 1555 році в Константинополі відкрилася перша кав'ярня. Тут же існувала і придворна посада - кофевар.
ІТАЛІЯ. Поступово напій "мігрував" в Європу. Сталося це в 1592 році. Саме тоді лікар з Італії Пропер д'Альпіно повернувся з Єгипту на батьківщину і зробив записи про кавовому дереві і його зернах. І вже через якихось 20 років у Венеції з'явилася перша європейська кав'ярня. А в наш час в Неаполі відкрили факультет кави, де навчають всім тонкощам створення напою.
ГРЕЦІЯ. Грецькі традиції кавування теж досить старі. Греки обожнюють кавову пінку: якщо на сватанні потенційному нареченому подали каву без пінки - весілля не буде. Грецький кави - сильно обсмажену, тонкого помелу і досить солодкий.
ФРАНЦІЯ. Французи в різний час доби воліють різний кави: на сніданок - каву з молоком, в обід - еспресо, а ввечері - з різноманітними лікерами.
Скандинавські країни. Скандинави займають друге після італійців місце за кількістю щодня уживаного кави. Вони постійно носять з собою термоси з цим напоєм. А в Копенгагені є так званий район Латте з величезною кількістю кав'ярень.
НАПІЙ НАТХНЕННЯ
Оскільки кава надає бадьорить, він став ще й предметом поклоніння з боку людей творчих. Йому, як прекрасну дівчину, присвячували картини і пісні, поеми та театральні твори. Так, в Парижі в 1703 році були видані кантати, які славили кави. Трохи пізніше поет Пікандр пише жартівливу новелу. У ній йдеться про те, що внаслідок заборони вживати каву починаються мор і смута, але вони відразу ж припиняються, як тільки заборону зняли. Йоганн Себастьян Бах написав одноактну оперету, також звану кантатою №211, про батька, який намагався відучити свою дочку від пристрасті до кави.
У число відомих кавоманів входили Оноре де Бальзак і Вольтер, Федір Шаляпін і Йосип Бродський, Наполеон Бонапарт і Карл Лінней, Петро І та Катерина ІІ, Сальвадор Далі і Віктор Гюго, Анна Ахматова і Жорж Санд.
Кава позитивно впливає на серцево-судинну систему організму. Люди, котрі випивають від 3 до 5 горняток кави щоденно, страждають від захворювань серця майже в 3 рази менше тих, хто обирає інший напій. У дослідженні спростовується розповсюджений міф про нормування кави.
Немає особливої різниці в тому, п’єте ви 1 горнятко в день чи 3, тому що така кількість не може негативно позначитись на серцево-судинній системі. Цей напій зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера і Паркінсона, знижує загрозу ракових захворювань, не дає розвиватися хворобі суглобів, підвищує м’язову силу у літніх людей.
Вітаємо всіх кавоманів із цим святом. Бажаємо запашної кави та гарного настрою на увесь день.