Перечитуючи стрічку ковельських новин, пов’язаних то з припиненням теплопостачання в окремих мікрорайонах міста, то з його тепер уже відновленням, задався питанням: яким же є правове регулювання початку опалювального періоду і виявив несподіване!
У місті Ковелі початок опалювального періоду не розпочато! А про решту населених пунктів ковельської громади її керівництво взагалі забуло? - пише Ковель медіа.
Судіть самі: згідно пункту 5 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
В той же час, згідно частини другої пункту 8 Правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами.
Згідно підпункту 24 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами належить до відання власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в складі повноважень у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв’язку.
Стаття 19 Конституції України гласить, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України встановлено, що органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчі органи рад – органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Стаття 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає систему місцевого самоврядування, яка включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об’єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
З огляду на зазначене, Ковельський міський голова Ігор Чайка, видаючи розпорядження від 08 жовтня 2021 року №293-р «Про початок опалювального періоду 2021-2022 років» вийшов за межі наданих йому Законом повноважень, неправомірно перебравши на себе встановлені законодавством повноваження виконавчих органів ради. Міський голова не є виконавчим органом ради!
Таким чином, на даний час рішення виконавчих органів Ковельської міської ради про початок опалювального періоду 2021-2022 років, як того вимагають зазначені вище Правила відповідних постанов Кабінету Міністрів України – відсутні!
Поряд з цим, у тексті розпорядження Ковельського міського голови від 08 жовтня 2021 року №293-р «Про початок опалювального періоду 2021-2022 років» йдеться виключно про права і обов’язки суб’єктів міста Ковеля. Водночас, врегулювання початку опалювального періоду в інших населених пунктах Ковельської міської територіальної громади – відсутнє!
Яким чином мають розпочинати опалювальний період, наприклад, установи комунальної власності – навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, розташовані в сільських населених пунктах Ковельської громади невідомо…