31 серпня 1943 року, за різними даними, тут загинуло від півтори до двох із половиною тисяч українців, три чверті з яких – мирні жителі. Про це інформує власкор «ВолиньUA».
Від дня тої трагічної події минуло вже 75 років, і лише сьогодні на місці, де відбулося криваве побоїще, освятили та відкрили пам’ятний знак українцям, які були вбиті під час цієї, однієї з найтрагічніших сторінок польсько-українського протистояння 40-х років минулого століття.
У заходах узяли участь перший заступник голови Волинської обласної ради, свободівець Олександр Пирожик, депутати Луцької міської ради від ВО "Свобода" Микола Федік і Віктор Ящук, депутати-свободівці Ківерцівської міської ради Роман Стецькович і Василь Озоровський, депутати Ківерцівської районної ради від ВО "Свобода" Анатолій Пушкін, Любов Бубела та Анатолій Король (останній, до речі, був керівником проекту спорудження пам'ятного знаку), інші свободівські активісти.
Серед присутніх - Почесний голова Братства ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура Василь Кушнір, заступник голови Волинської обласної ветеранської спілки політв'язнів і репресованих Олександра Бондар, представник Інституту національної пам'яті по Волинській області Леся Бондарук, представники наукових кіл, краєзнавці, журналісти.
Як розповідають історики, драматизм трагедії поблизу села Гайове підсилюється тим, що у збройну сутичку між польськими та українськими вояками, які прибули сюди для захисту від грабіжницьких нападів мирного українського населення, втрутилися «червоні» партизани, у яких поляки запросили допомоги. В результаті російські та польські окупанти взяли в оточення близько півтори тисячі мирних українських селян, розстрілявши в тому пекельному "котлі" сотні беззбройних українців.
"Це вкотре підтверджує той факт, що окупантів різних мастей на наших землях цікавила лише територія, тож у своїх загарбницьких намірах та діях їх не зупиняли ні кількість жертв, ні методи знищення українського населення, навіть об'єднувалися в спільній боротьбі проти українців на наших же етнічних, історичних землях", - наголосив Олександр Пирожик.
Олександр Пирожик нагадав, як 7 липня 2015 року націоналісти разом із Митрополитом Луцьким і Волинським УПЦ КП Михаїлом та іншими українськими священиками освятили на цьому місці пам’ятний хрест. Із того часу щороку в урочищі 31 серпня проводять панахиду та згадують вбитих українців від рук окупантів.
До 75-річчя того кривавого побоїща з ініціативи націоналістів тут відкрили першу чергу пам'ятного знаку загиблим. Проект реалізується з ініціативи свободівських фракцій у Ківерцівській районній та Волинській обласній радах, за фінансової підтримки обласного та районного бюджетів, а також бюджетів окремих сільських рад району.
Пам'ятний знак освятити священики УПЦ Київського патріархату. Присутні поклали вінки та квіти до пам'ятних хреста і знака, вшанували пам'ять загиблих українців і наших національних Героїв хвилиною мовчання. Артисти Волинського облмуздрамтеатру виконали низку повстанських і патріотичних пісень.
Ревлізація проекту триває. У планах - відкриття другої черги майбутнього меморіального комплексу, дослідження місць захоронення українських жертв трагедії, встановлення інформаційних стендів і табличок, облаштування прилеглої території.