image
31 Грудня 2018 | 14:17

Нововведення для українців: як тепер платитимуть за відрядні, лікарняні та вихідні?

В Україні у 2019 році максимальний розмір добових при відрядженнях зросте з 372 до 417 гривень.

Разом із тим, збільшиться і мінімальний розмір лікарняних, - розповідає BBC&CNN із посиланням на Обозреватель.

OBOZREVATEL з’ясував, скільки відпочиватимуть українці у 2019 році і як оплачуватимуть неробочі дні.

Як оплачуватимуть відрядження?

— мінімальні добові — 60 грн (сума не змінилася); 

— максимальні добові — 417,3 грн (було 372,3 грн);

— відрядження за кордон — до 80 євро.

Українці за час, який вони провели у відрядженні, повинні отримувати не менше за свій середній заробіток, йдеться у 121 ст. Кодексу законів про працю. Найчастіше дні відрядження оплачують так само, як і “звичайні”.

Зазначимо, згідно із законом в день відрядження виходити на роботу не потрібно. Тобто навіть якщо ви повернулися рано вранці додому, весь цей день вам порахують “відрядження”, і якщо ви не вийдете на роботу, це не може вважатися прогулом.

У 2019 році на українців чекають два головні нововведення: підвищать максимальний розмір відрядних (розмір становить 0,1 мінімальної зарплати) і, можливо, почнуть виплачувати закордонні відрядні у валюті. Останнє нововведення передбачене розробленими НБУ постановами, які набувають чинності у лютому 2019-го.

Обмеження по максимальному розміру відрядних не означають, що більше 417,3 грн роботодавець платити не може. Просто якщо платити більше, то доведеться також заплатити прибутковий податок у розмірі 18%. 

Мінімальний же розмір добових в жодному із законів не встановлений. Є тільки обмеження для бюджетників. Їхні відрядні не можуть бути менші за 60 грн. До цієї нормі “прирівнюється” і бізнес. До речі, в постанові Кабміну №98 також встановлено розмір закордонних добових. Наприклад, для поїздки по роботі до Росії це $37 (близько 988 грн), до Узбекистану — $25 (690 грн), а до Італії — $50 (1380 грн). 

Скільки заплатять за лікарняний?

— мінімальний розмір лікарняного — близько 100 грн на день (було близько 90 грн); 

— розмір лікарняного залежить від зарплати та стажу;

— роботодавець оплачує перші п’ять днів, решта — соцстрах.

Розраховуючи розмір лікарняного, бухгалтер має враховувати страховий стаж і середню зарплату за останні 12 місяців. Так, сукупну зарплату за цей період ділять на кількість днів у році (з урахуванням державних свят). Отримана сума — розмір лікарняного.

Важливо при цьому враховувати, що отримати стільки можуть тільки ті, хто має від 8 років стажу. Решті за “хворі” дні покладена всього частина звичайної зарплати.

Лікарняний:

— від 3 до 5 років — 60% середньої зарплати;

— від 5 до 8 років — 70% середньої зарплати;

— від 8 років — 100% середньої зарплати.

Зі зростанням мінімальної зарплати збільшуватиметься і мінімальний розмір лікарняних. Так, якщо у 2018-му година роботи “коштувала” не менше 22,4 грн, у 2019-му — 25,13 грн.

Скільки буде вихідних і як оплачуються?

Вихідні у 2019-му:

1 січня — Новий рік;

7 січня і 25 грудня — Різдво Христове;

8 березня — Міжнародний жіночий день;

1 травня — День праці;

9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;

28 червня — День Конституції України;

24 серпня — День незалежності України;

14 жовтня — День захисника України;

+ один день (понеділок) — Великдень;

+ один день (понеділок) — Трійця.

Згідно із КЗпПУ, в Україні вихідні дні з заробітку не вираховуються. Причому якщо під час святкового вихідного ви перебуваєте у відпустці, відпочивати можна на один день більше. При цьому при розрахунку середньої зарплати для нарахування відпускних віднімають вихідні. Відповідно, чим більше вихідних, тим більше заплатять за відпустку.

До речі, в Україні до червня 2019-го середні зарплати зростатимуть рівномірно на 1-2% на місяць. Після цього можливий черговий стрибок відразу на 4-5%. До грудня українці в середньому зароблятимуть близько 10,7 тис. грн, у грудні зарплата може відразу підскочити до 12 тис. грн, але при цьому знову обвалитися у січні 2020-го. Глибина такого відкату залежатиме від того, наскільки в Україні збільшать мінімальну заробітну плату до того часу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рева заявив, що родинам заробітчан субсидії не «світять»

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити