В Україні діють чіткі правила оподаткування доходів, зокрема й виплат для людей похилого віку.
Попри поширену думку, що пенсії не підлягають оподаткуванню, насправді ситуація дещо складніша. Про те, чи підлягають оподаткуванню пенсії в Україні та яку суму можуть утримати у 2025 році, пояснили в Державній податковій службі, - пишуть Економічні новини
Чи оподатковуються пенсії в Україні
Відповідно до положень Податкового кодексу, пенсії в Україні не завжди звільнені від податків. У разі, якщо щомісячна пенсійна виплата перевищує три мінімальні зарплати, оподаткуванню підлягає лише частина, що перевищує встановлений поріг.
Наразі в Україні не всі пенсії підлягають оподаткуванню. Пенсії, що не перевищують трьох мінімальних зарплат на місяць, не оподатковуються. У 2025 році мінімальна заробітна плата становить 8 000 грн, тому якщо у пенсіонера сума пенсії не перевищує 24 000 грн, то вона не підлягає оподаткуванню.
Якщо ж пенсіонер має додаткові доходи (заробітна плата, оренда нерухомості, дивіденди тощо), то вони всі включно із пенсією сумуються. Якщо загальний дохід перевищує 24 000 грн на місяць, на надлишкову суму нараховується податок у розмірі 15% або 20% залежно від величини доходу.
Варто зазначити, що спершу розраховується загальний оподатковуваний дохід, після чого до нього застосовуються відповідні ставки. Це стосується не лише пенсій, а й:
- премій;
- компенсацій;
- заробітних плат;
- інших видів доходів, що виплачуються за трудовими або цивільноправовими угодами.
Податкові зобов’язання пенсіонерів, які працюють, не відрізняються від загальних ставок для інших працівників. До обов’язкових податків входить:
- Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) — 18%.
- Військовий збір (ВЗ) — 5%.
Також треба пам’ятати, що ПДФО нараховується на більшість видів доходів, включно із заробітною платою, стипендіями, бонусами та преміями, а також іншими виплати за договорами цивільно-правового характеру.
Приклад розрахунку податків
Якщо пенсіонер отримує заробітну плату у 10 000 грн, податки будуть такими:
ПДФО: 10 000 грн × 18% = 1 800 грн;
Військовий збір: 10 000 грн × 5% = 500 грн.
Загальна сума утриманих податків становитиме 2 300 грн, а “чиста” зарплата після оподаткування — 7 700 грн.
Які податкові пільги мають пенсіонери у 2025 році
Пенсіонери в Україні мають податкові пільги, зокрема вони звільняються від сплати земельного податку. Це право діє незалежно від того, де проживає людина, і поширюється на земельні ділянки в межах таких норм:
- до 0,10 га — у межах міст;
- до 0,12 га — для садівництва;
- до 0,10 га — для дачної забудови;
- до 0,15 га — в селищах міського типу;
- до 0,01 га — для гаражного будівництва;
- до 2 га — для ведення особистого сільського господарства;
- до 0,25 га — для будівництва житлового будинку в сільській місцевості.
Щоб скористатися підтримкою, пенсіонеру необхідно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою, додавши документи, які підтверджують право на пільгу, зокрема пенсійне посвідчення.
Читайте також: Яке зростання зарплат в Україні прогнозує Нацбанк