В Івано-Франківську реставрують столітні двері з трьох будинків, які привезли з Луцька. Займається відновленням ініціатива "Франківськ, який треба берегти", розповіла Суспільному засновниця організації Марія Козакевич.
"Луцьк так само почув про нас. Звернулися, і минулого року ми до війни ще двері демонтували. Звичайно, цей період розтягнувся. Якийсь певний час не працювали, але потім в нас активізувалися роботи", — каже Марія Козакевич.
Майстер Василь Гавадзин своїми руками відновив вже з пів сотні дверей в Івано-Франківську. Чоловік каже: потрібно місяць-півтора, аби столітні двері не можна було відрізнити від нових. Над привезеними з Луцька, пояснює різьбяр, працювалося важче.
"Ці двері з Луцька порівняно з франківськими дверима — це дуже велика різниця. Їх виготовляли не австрійські й не польські майстри. Їх, напевно, росіяни виготовляли або не дуже кваліфіковані спеціалісти. Різьбу ми зберегли по максимуму. Навіть ледь-ледь доточували", — каже Василь Гавадзин.
Одні двері фарбують в зелений колір. Вони відомі в Луцьку, оскільки слугували для містян фотолокацією. Інші — у сіро-блакитний. Треті двері пофарбують у бордовий колір. Їх покривають у два шари.
Блакитно-сірі двері прикрашатимуть у Луцьку центральну вулицю Лесі Українки. Зазвичай на їхнє фарбування майстер витрачає до п’яти днів та зо 5 кг фарби.
Волинь, Черкаси, Сумщина та довоєнний Маріуполь — свою реставраційну географію Івано-Франківськ розширює з кожним роком, ділиться ініціаторка ідеї Марія Козакевич. Вона додає, що після останніх штрихів у Франківську, луцькі двері поїдуть додому. Там на майстрів чекає кінцева робота — реставрація одвірків.
Нагадаємо, що Програма підтримки реставрації автентичних вхідних дверей та вікон в об’єктах культурної спадщини міста «Автентичний Луцьк» була розроблена депутатом міськради Андрієм Біланом (фракція ВО "Свобода").
"Пишаюся старовинною архітектурою нашого міста і тим, що цю унікальність Луцька можна зберегти для наступних поколінь", - говорить депутат.
Детальніше - у сюжеті Суспільного.