image
 |  1260 1 Липня 2025 | 16:32

Пролунав останній дзвоник. Для 25 шкіл Волині - справді останній

Нещодавно у школах пролунав останній дзвоник і пройшли випускні вечори. На жаль, для деяких шкіл, ця подія відбулася востаннє. Більше їхніми коридорами не лунатиме жвавий гомін дитячих голосів. А гнітючу тишу ніколи не порушить дзвінок на урок.

Відповідний допис опублікував на своїй фейсбук-сторінці депутат Луцької міської ради, фракція ВО "Свобода"  Андрій Білан, - інформує ВолиньUA.

За планами уряду, тільки на Волині з наступного навчального року планується закрити 25 закладів середньої освіти. І ця цифра може бути неостаточною. Але за сухою статистикою ховаються людські долі. І долі сіл, які після закриття школи ризикують стати на стежину вимирання і зникнення.

Війна росії проти України багатовимірна. Однією з цілей москви є боротьба з українським майбутнім та знищення демографічного потенціалу української нації. Війною на виснаження і терором кремль намагається виштовхати з нашої держави якомога більше населення. Українські діти - головна мета агресора.

Станом на квітень 2025 року, за оцінкою Міністерства освіти і науки України (МОН), за кордоном перебуває близько 2,1 млн українських дітей шкільного віку. З них 1,74 млн школярів уже втратили зв’язок із українською системою освіти. Лише 358 тис. учнів залишаються в українській системі освіти. Особливо тривожні тенденції щодо виїзду учнів старших класів, які воліють вступати до закордонних закладів освіти. Не треба бути видатним аналітиком, щоб зрозуміти: велика частина українських дітей. які виїхали, можуть ніколи не повернутися до України.

Демографічна ситуація в Україні погіршується вже давно. У 2012 році в Україні народилося більше як 520 тисяч дітей. З 2013 року народжуваність в Україні падала в середньому на 6–7% щороку. Але повномасштабне вторгнення російських загарбників у 2022 році прискорило цей процес і зробило його катастрофічним. За 2023 рік народилося 187 387 дітей, що на 32% менше, ніж у 2021 році (близько 277 800 дітей). У 2024 році народжуваність в Україні продовжувала знижуватись. За даними Міністерства юстиції, у 2024 році було зареєстровано 176 679 народжень та 495 090 смертей. Це означає, що смертність у 2024 році перевищила народжуваність у 2,8 рази.

Низька народжуваність, висока смертність і масовий виїзд дітей шкільного віку - це загроза національного значення. Реагувати на неї потрібно на державному рівні. На жаль, я не бачу від Міністерства освіти та уряду загалом якихось зрозумілих кроків. Навпаки, є спроби приховати чи применшити проблему. Або якісь незрозумілі суперечливі рухи і заяви, які лише відлякують. Чи пропозиції на кшталт вирішення демографічної проблеми за рахунок переселення в Україну кількох мільйонів мігрантів з Африки та Азії.

Немає соціальної підтримки сімей з дітьми, програм повернення біженців, пропозицій перших робочих місць для молоді, пільгового навчання в українських вузах. А час грає проти нас. Ми втрачаємо не просто молодь. Ми втрачаємо майбутнє.

Нагадаємо, у березні 2024 року перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук (ВО "Свобода") ініціював звернення до Верховної Ради та уряду щодо недопущення процесу закриття шкіл у сільській місцевості.

У документі депутати зазначають, що через зміну порядку та умов надання освітньої субвенції лише у Волинській області з 1 вересня не фінансуватиметься більше 20 шкіл. А з 2026 року ще понад 30 закладів не отримають субвенції. Як наслідок, майже 60 шкіл у волинських селах опиняться на межі існування. Через 5 років функціонуватиме лише одна школа на 10-15 сіл. Це приведе до знищення соціальної інфраструктури українського села і ліквідує осередки культурного та освітнього життя.

Читайте також: Юрій Поліщук: Якщо сьогодні ми не захистимо освіту, науку та культуру, то завтра втратимо державу

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити