image
 |  4 24 Січня 2020 | 13:58

Що категорично не можна робити сьогодні?

24 січня усі православні християни вшановують пам’ять преподобного Феодосія Великого, святого пустельника і засновника чернецтва в Палестині, який жив на рубежі V і VI століть.

В народі свято отримало назву День Федосія Весняка або Федосіїв день, і наші пращури в цей день гадали про погоду та врожаї, спостерігаючи за природою і поведінкою домашніх тварин. Побутувало повір’я, що 24 січня нечисть намагалася особливо нашкодити людям за допомогою морозів, і від зла та недуг захищалися за допомогою особливих обрядів, дотримуючись ряду правил.

Традиції

Від часів Київської Русі-України збереглося повір’я, що злі духи, які були вигнані зі своїх сховищ у період Святок після Різдва Христового, бродять землею та творять морози.

Що не можна робити?

Щоб уберегтися від лиха і не захворіти люди намагалися зайвий раз не виходити з хат у цей день. Вірили, що в іншому випадку великий ризик нападу на людину лихоманки-трясовиці – її відганяли подалі від осель за допомогою обкурювання приміщень, топили стодолу, парилися в лазні.

Стригти волосся й обрізати нігті, а також позичати гроші вважалося недоброю прикметою – забобонні вірили, що тоді 3 місяці у боргах доведеться жити.

Застереження

Ще можна було повісити старий черевик на паркан або дерево та проказати: “Як нікому не потрібен цей старий черевик, так щоб і ворогам моїм не було до мене справи. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь”.

Дітей кутали в шкуру тварини або кожух на всю ніч – такий спосіб вважався вірним для захисту від лихоманки.

Примітно, що не лише морози 24 січня називали поганими, але і незвично теплу погоду в цей день. Подейкували, що це поганий знак, і від “Січневої весни” добра не чекали.

Низка повір’їв пов’язані з тваринами. Казали, що якщо у цей день скавучить собака та бурчить кіт, то їх господар скоро зляже з хворобою.

Чужа кішка у дворі віщувала звістки про смерть.

ГОЛОВНІ ПРИКМЕТИ 24 СІЧНЯ

  • Якщо в цей день почалася відлига, то це віщувало ранню і затяжну весну;
  • Якщо ж день морозний – холоди триватимуть до пізнього посіву ярих;
  • Якщо в небі рідкісні хмари – чекай на швидкі морози;
  • Снігопад рано вранці віщував суворі та тривалі морози;
  • Коли вівці неспокійно поводяться і голосно бекають – то це обіцяло негоду.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити