IT-бізнесмен Сергій Токарєв: Допитливість – корисна якість для інвестора
Восени вкотре відбулася щорічна міжнародна конференція Cyprus IT Forum, присвячена IT-сфері. Захід відвідав інвестор та фаундер компанії Roosh Сергій Токарєв. У процесі спілкування з пресою бізнесмен поділився своїми спогадами про те, що пробудило в ньому інтерес до інформаційних технологій і перерахував фактори, завдяки яким відбулося його становлення як підприємця та інвестора.
Перший крок у IT
Все почалося 1998 року. Переглядаючи друковане видання журналу про комп'ютери, Сергій Токарєв знайшов статтю про створення сайтів. У тексті наведено приклад HTM-розмітки, за допомогою якої можна було створити власну веб-сторінку — Home Page.
«Я скопіював код із журналу в текстовий документ, змінив розширення файлу на .htm і запустив. На сторінці було написано: "Welcome to the Page of Sergey Tokarev", - розповів підприємець.
Цей досвід здався йому цікавим, і він почав вивчати структуру інших сайтів. Він розумів, за що відповідають ті чи інші елементи коду, намагався самостійно комбінувати їх між собою, а потім відкривав отримані файли в браузері і дивився, що з цього виходить.
Якості, що ведуть вперед
Своєю головною та найкориснішою рисою характеру Сергій Токарєв бачить прагнення пізнання світу: «Мені дуже подобається спостерігати за тим, що відбувається довкола. “Мацати” технології, спілкуватися з великою кількістю різносторонніх людей і чогось нового в них вчитися. Все, що потрапляє до мене в руки, викликає у мене дитячий інтерес», – розповів бізнесмен.
Саме допитливість рухала їм, коли він передруковував код із журналу або коли експериментував із елементами розмітки на сайтах. Вона й визначила його подальший рід занять.
Токарєв захопився програмуванням і незабаром почав працювати в IT, намагаючись виявити себе в різних напрямках цієї сфери. Такий різноплановий досвід допоміг йому посилити експертизу та вирости у професійному плані. Зрештою, він прийшов до ідеї створення власного бізнесу, а пізніше — і до інвестування.
Сьогодні за плечима у Сергія Токарєва понад 100 профінансованих компаній, кілька десятків стартапів, у яких він виступив у ролі фаундера та ко-фаундера, а також соціальні ініціативи. Зокрема, 2019 року він став ініціатором освітнього проекту STEM is FEM, спрямованого на популяризацію технічних професій серед школярок. Крім того, нещодавно почала роботу AI House - екосистема для людей, які бажають примножити свою експертизу щодо ML і AI-розробок.
Погляд на ведення бізнесу
Проекти, створені або профінансовані Токарєвим, як не можна точно відбивають його філософію ведення бізнесу. Він пояснив: "Мені подобається розвивати підприємців та їхні продуктові компанії. Я хочу, щоб їхня кількість зростала, а люди ділилися своїми успіхами, невдачами та досвідом з іншими. У цьому я бачу свою місію."
Цими засадами підприємець керується й у інвестиційній діяльності. Він переконаний, що успіх проекту залежить від того, наскільки сильно сам вкладник зацікавлений у ньому. І йдеться не лише про фінансову допомогу, а й про експертну підтримку, яка часом така необхідна фаундерам.
За словами Сергія, до такого світогляду він прийшов після особистого знайомства з космічним інженером та професором Ігорем Григоровичем Ханіним. Під час розмови з ним бізнесмен почув фразу: "Клітина живе, поки ділиться". Ці слова змусили його багато чого переосмислити і поставити запитання: «Що я залишу по собі?»
І відповідь була знайдена. Після себе потрібно залишити все, чим зможеш поділитися, вважає Сергій Токарєв. Внутрішнім світом, вдалим та невдалим досвідом, грошима та, нарешті, знаннями, які передаси іншим людям.