Волинське Берестечко, одне з найменших міст України за кількістю населення, яке свій міський статус отримало ще 1547 року. Нині воно на порозі кардинальних змін, які диктує новий адміністративно-територіальний устрій нашої держави.
Про це пише Волинське регіональне відділення Асоціації міст України.
І хоча, на жаль, створення Берестечківської територіальної громади не відбулося добровільно, хоча і було кілька спроб, із початку 2021 року Берестечківська міська рада, як адміністративний центр територіальної громади, матиме повноваження та ресурси, які є зараз у великих міст та об’єднаних громад.
Щоб, у період підготовки до роботи в новому форматі, підтримати муніципалітет-член Асоціація міст України, Берестечко, вже не вперше, відвідали консультанти Офісу реформ у Волинському РВ Асоціації міст України та виконавча директорка РВ АМУ Мар'яна Конончук. Виїзна консультація мала місце в межах проєкту «ПУЛЬС», що втілює АМУ за підтримки USAID. Її провели для керівництва та посадовців Берестечківської міської ради.
В ході зустрічі йшлося про бюджетні перспективи Берестечківської громади у 2021 році, про напрямки економічного розвитку міської громади та про значення вибору оптимальної структури управління міськрадою для ефективного використання бюджетних коштів громади в майбутньому.
«Ефективне управління громадою починається із структури управління. Необхідно дивитися мережу, контингенти і формувати структуру…. Від функціоналу до штатного розпису», – зазначив Василь Гром.
На думку голови Берестечківської міської ради Валентини Залевської (ВО "Свобода"), апарат повинен бути мінімальним, аби максимально заощадити на видатках спрямованих на зарплату працівників муніципалітету. До речі, у 2019 році утримання Берестечківської міської ради, в тому числі апарату міськради і адмінбудівлі, обійшлося міській казні у 984 тисячі гривень.
Обговорили на зустрічі й нюанси передачі об’єктів спільної власності територіальних громад Горохівського району в комунальну власність Берестечківської громади. Насамперед, це стосувалося Будинку дитячої та юнацької творчості. Пан Гром розповів про правові підстави та механізми передачі об’єктів спільної власності територіальних громад району в комунальну власність територіальної громади.
Як змінилося Берестечко за ці роки, не зважаючи на аж надто скромний міський бюджет, представники Волинського РВ АМУ змогли оцінили під час екскурсії-огляду «стратегічних» об’єктів історичної перлини Волині, у супроводі пані Залевської.
Розпочали оглядини із Свято-Троїцького собору.
«Люди горять бажанням відновити Собор. Нині потрібні гроші на внутрішні роботи, а купол уже можна розмальовувати. Нещодавно біля входу в Собор встановили Купольний Хрест, який знайшли у нижній церкві», – каже міська голова.
Досягнення громади – новий Будинок культури з облаштованою концертною залою та музеєм, який показав директор закладу Олег Дергай. Спочатку музей був на другому поверсі у міській раді, але не так давно його «переселили» в Будинок культури та перейменували у Центр національно-культурної пам'яті. Для нього облаштували три зали з сучасним ремонтом.
Оновлений вигляд має і Берестечківська музична школа, що розміщена у приміщенні колишньої синагоги. Нині для школи, яку відвідують понад 80 дітей зі всієї Берестечківської територіальної громади, зі слів директораки Галини Мартинюк, є нагальним перекриття даху. І над цим працює місцева влада.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Погуляйко представив заїжджого заступника
Показала Валентина Василівна і облаштоване приміщення під майбутню поліцейську станцію «шерифа» Берестечківської громади. «Зараз наш офіцер підпорядкований Горохівському відділенню поліції, звісно, за кілька годин робити безпосередньо в Берестечку усе не охопиш. Після об’єднання громади, ситуація зміниться і офіцер протягом усього дня зможе працювати на користь громади», – переконана пані Залевська.
Неподалік центру Берестечка ремонтують міст, що з’єднує місто козацької слави зі селами Перемильської сільської ради. Його збудували ще в 70-их роках минулого століття.
«Він був головним, четвертим, який запланували відремонтувати (три вже полагоджено). Страшно було не те, що їхати, йти біля зруйнованих часом поруччя. Під мостом вузол комунікацій – газові та водопровідні труби, а ним рухаються великогабаритні вантажівки», - розповіла Берестечківська міська голова Валентина Залевська.
Ремонтують міст за рахунок коштів субвенції з Держбюджету місцевим бюджетам на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і експлуатаційного утримання автодоріг загального користування місцевого значення. Загальна кошторисна вартість ремонту 8,9 мільйона гривень.
«Наше першочергове завдання – пошук серйозних грантових програм, які б фінансово уможливили відновлення історичних пам’яток Берестечка. Адже, як бачимо, ремонту потребує Костел Пресвятої Трійці, що був зведений в XVII столітті на честь перемоги поляків під Берестечком, та костельна дзвіниця, внутрішніх робіт ніяк не дочекається Свято-Троїцький собор – один із найбільших храмів Православної церкви України – історична пам'ятка місцевого значення, збудована на спомин про загиблих у Берестецькій битві українських козаків. Цей перелік історичних об’єктів можна продовжувати … Берестечко може слугувати центром культурних подій на Волині вже сьогодні, будучи особливим брендом нашої області», – підсумовуючи зустріч наголосила виконавча директорка Волинського регіонального відділення Асоціації міст України Мар'яна Конончук.