Поливаний понеділок 2019 є народним весняним святом, який відкриває Світлий тиждень. Однак традиція церковних коренів не має, і її не раз за багаторічну історію намагались викорінити
Про це пише Politeka.
Чимало звичаїв, які вірянам здаються християнськими, насправді виникли ще за язичництва. Адже давно відомо, що церква з часом адаптувала багато народних традицій. Сьогодні давні язичницькі звичаї переважно наповнюють християнські свята символізмом і примножують традиції.
Поливаний понеділок 2019 — весняний звичай очищення водою, який, напевно, намагались викорінити найбільше. Наприклад, у XV столітті цей звичай заборонявся зовсім, а в XVIII столітті було заборонено піддавати традиціям Поливаного понеділка тільки тих, хто не був на ранковому богослужінні православної церкви. Однак у деяких регіонах України та країнах Європи звичаї Поливаного понеділка все ж існують досі.
Поливаний понеділок 2019: що означає другий день Пасхи
Поливаний понеділок 2019 — це адаптована до сучасності народна назва стародавнього слов’янського свята. Наші прадіди називали другий день Пасхи — Обливаний понеділок, Полеваний понеділок, Уливанка, Волочильний понедiлок.
У всі часи воду наділяли чудотворними властивостями. За язичництва здійснювали весняні купання і обливання, які вважалися магічними обрядами і ритуалами. З їхньою допомогою закликали довгоочікувані дощі, такі необхідні для багатого врожаю. Слов’яни вірили, що у такий спосіб людина очищається не тільки зовні, а й внутрішньо, виліковується від усіх хвороб.
Було заведено обливати як себе, так і все навколо — худобу, вулики, пастухів перед їхнім виходом на поле. Щоб вилікувати від хвороб, водою було прийнято мити срібні предмети, а після нею ж обливати хворих на епілепсію, заїкання, лихоманку тощо. Однак була головна умова — облити потрібно було несподівано для людини. Здебільшого в усі часи Поливаний понеділок насамперед пов’язували з очищенням внутрішнього духовного світу людини.
За часів Київської Русі Поливаний понеділок незмінно святкували три дні, називаючи їх — Волочильники. Було заведено облити за ці дні абсолютно все і всіх, у такий спосіб «омиваючи і очищаючи» жінок і домашніх тварин, хворих, цінні речі. Вважалося, що це принесе вдачу і багатство.
Крім того, у Волочильники хлопці обходили будинки в окрузі з піснями (котрі нагадують колядки) і танцями, нахвалюючи господинь. У відповідь було прийнято дякувати смачними частуваннями, алкоголем і грошима, а також запрошенням до столу.
Слов’яни приписували воді чудодійні властивості, і навесні обов’язково здійснювали з її допомогою ритуали очищення — обливалися і занурювалися у водойми. Деякі з водних ритуалів допомагали «омити» землю, щоб зібрати щедрий урожай.
Коли святкують Поливаний понеділок 2019: прикмети дня
Народно-православне свято Поливаний понеділок відзначають українці, старовіри та слов’яни західних країн на наступний день після Пасхи. У 2019 році Поливаний понеділок припадає на 29 квітня. Поливаний понеділок 2019 відкриває другий день Великодня з тижня, який називається Світлим тижнем, або Великоднім. Слов’яни Світлий тиждень вважали початком весняного відродження і оновленням життя, робили безліч обрядів і ритуалів, пов’язаних з укладенням шлюбів. А головними їхніми ініціаторами виступала неодружена молодь.
Крім того, кожен день Пасхального тижня мав свою назву: Поливаний понеділок, вівторок — купалища, середа — хороводниця, Навський четвер, п’ятниця — прощений день, субота — хороводниці. Відмінною рисою обрядовості Світлого тижня було поминання покійних предків у неділю.
Традиційно в Поливаний понеділок 2019 прийнято обливати водою незаміжніх дівчат. Такий водний ритуал наділить їх ще більшою красою, здоров’ям і вбереже від хвороб. У сучасному світі обряд поливати водою домашніх тварин і господарство так само не втратив своєї актуальності.
Наприклад, із часів Гетьманщини зберігся звичай у Поливаний понеділок обливати водою тих дівчат, яким уже не терпиться вийти заміж. Вважалося, якщо хлопець несподівано обіллє дівчину в Поливаний понеділок, вона незабаром опиниться заміжня за коханою людиною.
Наші прадіди вірили, що також слід поливати і заміжніх дівчат, щоб захистити їх від усіх хвороб, гарантувати міцне здоров’я і красу. Водний ритуал повинен здійснювати лише чоловік.
Щоб скоріше пішов дощ, водою окропляли могили самогубців і утоплеників. Згідно з повір’ям, саме вони панують над дощами і у змозі допомогти.
Крім того, сьогодні прийнято поливати і всіх перехожих, дітвору та дорослих без винятку: на другий день Великодня молоді чоловіки повинні облити дівчат; наступного дня — дівчата хлопців; а на третій — усі один одного поспіль.
Також у день, коли Поливаний понеділок, слід звернути увагу і на прикмети:
- синій небосхил і немає вітру — невдовзі бути дощу;
- Поливаний понеділок видався сонячним і безхмарним, значить, літо буде таким самим;
- якщо в Поливаний понеділок від самого ранку ллє дощ, літо очікується дощовим;
- птахи повернулися з вирію, але при цьому не співають — чекати ще морозів;
- якщо дівчині вдалось залишитися сухою або їй не дісталося ні краплі води в Поливаний понеділок, значить, вона чимось завинила або не цікавить хлопців.