На світовому ринку ячменю триває зміна напрямків поставок, обумовлена політичними суперечками між Китаєм та Австралією. Це посилює попит з боку Китаю на ячмінь з України та ЄС, а також активізацію відвантажень ячменю з Австралії до Саудівської Аравії.
Як інформує agronews, зазвичай цінові тенденції на світовому ринку ячменю задає Саудівська Аравія, яка є його найбільшим покупцем. Проте в поточному сезоні драйвером цін на зернові та олійні культури став Китай, який різко збільшив обсяги імпорту, що призвело до зростання цін.
За підсумками останніх тендерів, ціни на ячмінь з поставкою покупцям у березні-травні виросли до 277-286 $/т CFR.
По мірі відновлення поголів’я свиней Китай нарощує імпорт ячменю, і в поточному сезоні, за прогнозом експертів IGC, може збільшити його до 5,8 млн т, хоча USDA оцінює імпорт у 7 млн т, а агенція Strategie Grains – у рекордні 10 млн т, що перевищить прогнозовані USDA обсяги імпорту для Саудівської Аравії на рівні 7,6 млн т.
З початку сезону Китай імпортував 1,444 млн т французького ячменю та 1,5 млн т канадського.
Експерти зазначають, що китайські імпортери проводять масштабні форвардні закупівлі французького та канадського ячменю врожаю 2021 р., поки мито на імпорт ячменю з Австралії не скасоване. Наразі законтрактовано 1 млн т ячменю з Канади та 1 млн т з ЄС, а загалом імпорт французького ячменю у 2021/22 МР може сягнути 2 млн т.
Також Китай активно купує український ячмінь старого та нового врожаю. Внаслідок цього ціни на фуражний ячмінь в Україні виросли до 242-245 $/т або 8100-8250 грн/т для поставок в порт у лютому, що майже відповідає цінам на кукурудзу. Форвардні ціни на ячмінь нового врожаю з поставкою в липні сягнули 225-230 $/т, що перевищує форвардні ціни на пшеницю з поставкою в липні, які знаходяться на рівні 220-225 $/т, та на кукурудзу з поставкою у жовтні-грудні, за яку пропонують 205-210 $/т.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Буряк для українців став дорожчим
Австралія після зупинки експорту до Китаю збільшила поставки до країн Північної Африки та Близького Сходу, які традиційно купували чорноморський та європейський ячмінь.
Саудівська Аравія на останньому тендері придбала 660 тис т фуражного ячменю (з них 600 тис т австралійського) за ціною вищою, ніж раніше Австралія продавала ячмінь до свого основного ринку – Китаю.
Австралійська агенція ABARES у грудневому звіті збільшила прогноз експорту ячменю з країни у 2020/21 МР до 4-річного максимуму – 7 млн т, що на 13,8% перевищує прогноз вересня та на 63,6% – показник 2019/20 МР.