image
11 Січня 2019 | 17:49

Україна збільшує торгівлю з Росією

Незважаючи на санкції і на п'ятирічну війну Росія залишається одним з основних торговельних партнерів України. Такий висновок напрошується з даних Укрстату по зовнішньоторговельній діяльності України.

За десять місяців минулого року перше місце за сумою українського експорту серед всіх країн займала саме Росія. За цей період Україна відправила країні-агресору товарів на суму 3 млрд 30 млн 404,4 тис. доларів. Після початку військової агресії експорт українських товарів до Росії досить різко скоротився, проте в минулому році показав зростання. У 2018-му, за підсумками 10 місяців, знову спостерігається скорочення експорту, хоча і невелике - 7,1%, - розповідає "Сегодня".

За сумою імпорту в Україну своїх товарів Росія також зберігає пальму першості, залишаючи позаду навіть Китай. З січня по жовтень 2018 го в Україні було завезено російських товарів на 6 млрд 628 млн 906,6 тис. Доларів, тоді як з Китаю - на 6,08 млрд дол. Причому імпорт російських товарів в Україну, в порівнянні з минулим роком, зріс на 20%.

Експерти звертають увагу, що більша частина імпортованої в Україну російської продукції - це товари стратегічного призначення.

"Якщо подивитися на структуру російського імпорту, то левову частку становлять 3-4 позиції. Нафта і нафтопродукти, коксового-бітумінозне вугілля, мінеральні добрива та ядерне паливо. Більше половини - це нафта і нафтопродукти. Звичайно, завдання полягає в тому, щоб зменшити залежність від Росії, але є товари, які Україна вигідніше купувати саме в Росії.

Друга за обсягами позиція - вугілля, причому не енергетичний, а коксового-бітумінозний вугілля, який використовується для металургійної промисловості. Закуповувати в інших країнах дорожче, і це дуже сильно буде відображатися на ціні металургійної продукції. А металургійна продукція - один з основних експортних товарів України - має дуже жорсткі умови конкуренції на зовнішніх ринках.

Не звиклі до скромної, "європейської" прибутку, українські виробники відмовляються проводити "невигідні" товарні позиції. В результаті Україна змушена закуповувати її за кордоном, і в тому числі в Росії.

Істотна частина російського імпорту - це сировина, яка в Україні проходить обробку, набуває додаткової вартості і звідси вирушає на експорт, в тому числі назад в Росію, кажуть експерти.

Україна експортує в Росію багато товарів народного споживання. За 10 міс. минулого року з України в Росію вирушило 1,3 т штучних квітів, 25 т кави і 153 т чаю, 1,4 тис. т морозива і 33 тис. л вина. Ще близько 20 т спецій і прянощів, 100 т сухарів, 5 племінних коней. Україна продала в РФ 121 т бджіл за ціною приблизно 1 тис. $ за тонну та 1675 т пташиного пуху і пір'я для набивання подушок - на загальну суму 741 тис.

Економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук вважає, що зараз рівень україно-російської торгівлі оптимальний.

"Ще сильніше зменшувати обсяги - це значить, заподіювати більшої шкоди собі, ніж Росії. Для Росії основний продукт експорту - нафта і нафтопродукти. Вона експортує їх на сотні мільярдів доларів. І для них ринок України не дуже значущий. Багато обмеження, які ми встановимо , більше вдарять по нам ", - аргументує експерт.

Що стосується "антиукраїнських" санкцій, введених Росією, на думку експертів, вони ніяк не позначаться на стані торгівлі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новий закон проти домашнього насильства: що змінилося?

"Ми в Росії мало що продаємо. І хоча Росія ввела новий список санкцій проти українських товарів, більшість з цих товарів і так не поставлялися. Фактично Росія просто на папері записала те, що вона і так вже кілька років не пускає в свою країну", - каже глава Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Розрив Договору про дружбу ніяк не відіб'ється на ситуації із зовнішньою торгівлею між Україною та Росією. Торговельні відносини визначаються в першу чергу документами Всесвітньої організації торгівлі, а не договорами про дружбу", - підкреслює Борис Кушнірук.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити