image
 |  11 4 Травня 2020 | 15:04

В Україні через Prozorro закупили майже 21 мільйони пар рукавичок

Захист медичних працівників – має бути одним з головних пріоритетів під час боротьби з епідемією. Однак, в Україні вже понад тисяча медпрацівників захворіли на COVID-19. Згідно з даними YouControl, далеко не всі опорні лікарні достатньо забезпечені засобами індивідуального захисту, зокрема медичними рукавицями. Ми дослідили, як і скільки рукавичок закупили через Prozorro у 2020 році.

Типи рукавичок

Медичні рукавички – індивідуальні засоби захисту медперсоналу та пацієнтів від впливу небажаних і небезпечних речовин. Існують два основних види медичних рукавичок залежно від області застосування: оглядові (діагностичні) та хірургічні. Хірургічні рукавички виготовляють більш точного розміру, вони товщі, міцніші і довші за оглядові. Їх використовують для більш небезпечних процедур.

Для виготовлення медичних рукавичок найчастіше використовують вініл, латекс та нітрил. Рукавички з натурального каучуку (латексу) найпопулярніші, оскільки цей матеріал відрізняється особливою міцністю і еластичністю. Головний його недолік – він може викликати алергічні реакції.

Нітрилові рукавички – це насамперед альтернатива латексним, оскільки вони нейтральні для шкіри та стійкіші до механічних проколів.

Медичні рукавички виготовлені з вінілу використовують для роботи з хімічними речовинами в медицині. Протягом цього року через Prozorro відбулося менше 15 закупівель таких рукавичок. Тому ми не брали їх до уваги під час аналізу.

Скільки медичних рукавичок закупили через Prozorro

Станом на 20 квітня в Україні через Prozorro закупили майже 21 млн пар медичних рукавичок на 68,6 млн грн. Найбільше придбали оглядових латексних рукавичок – 10,1 млн пар (48 % від загальної кількості), оглядових нітрилових – 9,6 млн пар (46 %), хірургічних – 1,3 млн пар (6 %).  

За перші три тижні квітня державні замовники купили 6,5 млн пар медичних рукавичок на 27,6 млн грн, у березні – 5,7 млн пар на 19 млн грн, у лютому – 6,3 млн пар на 16,3 млн грн, а в січні – 2,5 млн на 5,7 млн грн.

Кількість оголошених в Prozorro закупівель зростає з кожним місяцем. Так, у січні було проведено 108 закупівель, предметом яких були медичні рукавички, у лютому – 301, в березні 747, а з 1 по 20 квітня – 739. Варто зазначити, що рукавички, особливо останні кілька місяців, закуповують не тільки лікарні. З’явилося багато нових замовників: комунальні підприємства, поліція, прикордонна служба тощо.

Якщо в січні та лютому 2020 року медичні рукавички замовники купували здебільшого за конкурентними процедурами (допорогові закупівлі, відкриті торги), то в березні-квітні – укладаючи прямі договори переважно за процедурою COVID-19.

Ціни на рукавички

Ми досліджували медіанні ціни на різні типи рукавичок, тобто ціни з середини діапазону. Це більш придатний індикатор центральної тенденції цін, бо він менш чутливий до зміщення при наявності аномально високої ціни, ніж арифметична середня ціна. Отже – дозволяє визначити коливання ціни об’єктивніше.

Ціни на медичні рукавички в січні-квітні 2020 року:

Постачальники: рукавички одні, а ціни різні

За нашими підрахунками ТОВ «МК МЕДГРУПП» – найбільший постачальник медичних рукавичок. У січні-квітні 2020 року фірма уклала 37 договорів на постачання 1,5 млн медичних рукавичок на суму 5,1 млн грн. ТОВ «МК МЕДГРУПП» заснувала в 2016 році Людмила Литкова. Спеціалізація фірми – торгівля фармацевтичними товарами. ТОВ «МК МЕДГРУПП» активно бере участь у публічних закупівлях. В 2019-2020 роках підприємство взяло участь у 493 тендерах, за результатами яких було укладено 272 договори на 95 млн грн.

Ця фірма поставляє здебільшого медичні рукавички торгової марки «Medicare» (ТОВ «Допомога-I »), проте ціни дещо різняться. Протягом квітня компанія уклала 10 договорів на постачання рукавичок у Prozorro, і для кожного замовника була своя ціна. Наприклад, ТОВ «МК МЕДГРУПП» продала київській лікарні 5,3 тис. оглядових нітрилових рукавичок по 7 грн, а наступного дня харківській — 6 тис. тих самих рукавичок вже по 5 грн.

Ціни за якими ТОВ «МК МЕДГРУПП» поставляв медичні рукавички в квітні:

Другий найбільший постачальник — ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.». У січні-квітні 2020 року уклав 107 договорів на постачання медичних рукавичок на загальну суму 4,5 млн грн.

ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» засноване в 1994 році та спеціалізується на оптовій торгівлі фармацевтичними товарами. За даними Youcontrol компанія входить у групу (є одним із засновників) корпорації «ЮріЯ-Фарм».

ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» є активним учасником публічних закупівель. У 2019-2020 роках фірма взяла участь у 3 931 тендері, з них переможними стали 3 196 на суму 688 млн грн. Підприємство постачає фармацевтичну продукцію і медичне обладнання.

За нашими підрахунками у квітні ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» уклала 26 договорів на постачання медичних рукавичок. Аналіз цих тендерів показав, що ціни на рукавички для різних замовників відрізняються втричі. Ми зв’язалися з декількома з них, щоб з’ясувати, які рукавички поставляє ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.». Більшість з опитаних замовників відповіла, що виробником рукавичок є компанія «ЮріЯ-Фарм», частина замовників відмовилася відповідати та запропонували надіслати їм письмовий запит.

Ціни, за якими ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» поставляв медичні рукавички в квітні:

Останні закупівлі — Херсонської міської клінічної лікарні ім. О.С. Лучанського та Шосткинського міського ЦПМСД. Можливо, постачальник продав їм рукавички з іншими технічними характеристиками, які і коштують дорожче. Ці два замовники відмовилися надати інформацію про закупівлю телефоном. Представник херсонської лікарні обіцяв надати відповідь 23.04. Шостківському міському ЦПМСД ми підготували письмовий запит. (інформацію буде оновлено)

Варто зазначити, що не тільки медичні рукавички ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» поставляє державним замовникам з великою різницею. Наші гроші писали про значну різницю в ціні на антибіотик Лінелід, який постачає ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.».

Методологія: BI Prozorro, фільтри, вибірка

Закупівлі медичних рукавичок було вивантажено з публічного модуля аналітики: період вивантаження даних 01.01.2020-20.04.2020 року; пошуковий запит (ключові слова) «((*перчатки*)|(*рукавички*)|(*рукавиці*))». Після вивантаження даних було відфільтровано первісну вибірку, зокрема видалено закупівлі, предметом яких були не медичні рукавички (робочі рукавички, текстильні рукавички, рукавиці краги, господарські і тд). Далі в ручному режимі заносилися дані по кожній закупівлі: тип медичних рукавичок, ціна, кількість в таблицю Excel. Варто зазначити, що на етапі обробки даних з вибірки були виключені ті закупівлі медичних рукавичок де специфікація була відсутня або не містила необхідної інформації про предмет закупівлі. В процесі аналізу вивантажених даних було встановлено, що найчастіше державні замовники купували оглядові латексні, оглядові нітрилові рукавички, рідше хірургічні.

На завершальному етапі було сформовано зведену таблицю, що містила інформацію про кількість та ціну медичних рукавичок, постачальників і замовників.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити