image
 |  2 14 Липня 2021 | 14:31

В Україні набув чинності «антиколекторський закон»: що зміниться?

В Україні набули чинності більшість норм закону, який має на меті регулювати роботу колекторських компаній та захистити боржників у разі протермінованої заборгованості. Документ спрямований на боротьбу з незаконними діями колекторських компаній в Україні, через що отримав неофіційну назву «антиколекторський закон».

Про це повідомляє «OBOZREVATEL».

Головна зміна – підпорядкування колекторського ринку НБУ. Тепер один державний орган встановлюватиме правила для тих, хто видає кредити, і для тих, хто їх повертає.

Також серед нововведень – регулювання норм поведінки під час стягнення заборгованості. Спілкування колекторів і боржників має відбуватися за такими правилами:

Телефонувати боржнику дозволено лише в робочі дні з 9 до 20 години, а проводити особисті зустрічі з ним – лише за його попередньої згоди.

Колектори не зможуть використовувати функцію автодозвону до боржника понад 30 хвилин на добу.

Під час першого контакту колектора з боржником колектор повинен повідомити повну назву кредитора, інтереси якого представляє, своє повне ім'я, номер телефону та адресу для листування.

Телефонувати з прихованих номерів заборонять.

Якщо боржник або його представники попросять у колектора документи, які підтверджують борг, він зобов'язаний надати їх протягом п'яти робочих днів. До цього часу спілкування з боржником заборонене.

Водночас колекторам забороняється:

Використовувати шантаж та погрози.

Надавати неправдиву інформацію про розмір боргу або наслідки, що настануть у разі його непогашення.

Телефонувати, надсилати повідомлення або зустрічатися з боржником більш ніж двічі на добу.

Повідомляти про заборгованість позичальника третім особам або взаємодіяти з такими особами.

Вимагати в близьких, спадкоємців, представників чи поручителів боржника погасити його борг (крім випадків, коли такі вимоги законні).

Вимагати погасити борг у спосіб, не передбачений кредитним договором.

Використовувати на конвертах, які надсилаються боржнику, написи чи зображення, з яких можна зрозуміти, що отримувач має непогашений борг.

Продовжувати контактувати з боржником після того, як він повідомить, що його інтереси представляє адвокат.

Як розповідав OBOZREVATEL Володимир Мазуренко, який кілька років працював кредитним експертом в одному з українських банків, відсутність жорстких правил, вимог до розміщеної реклами та інформації – одна з головних причин кризи, яка сталася на ринку мікрокредитування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні можуть ввести обов'язкову вакцинацію проти COVID-19: названо умову

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити