image
 |  9 18 Січня 2022 | 09:24

В Україні помітно подорожчав гектар землі

За підсумками 6 місяців 2021 року обсяг ринку землі склав 5,3 млрд грн, які отримали землевласники від продажу ділянок. Про це розповів експерт Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер.

Про це повідомляють Агроновини з посиланням на agrotrend.com.ua.

Порівнюючи з листопадом обсяги ринку землі в останній місяць 2021 року зросли як за кількістю угод купівлі-продажу, так і за площею землі в обігу приблизно на 30%. У грудні вперше за 6 місяців від запуску ринку, щоденна кількість угод перевищила тисячу, такі показники спостерігалися 5 разів впродовж грудня. Крім того, 6 разів у грудні щоденна площа землі в обігу перевищувала 2500 га.

Як розповів Роман Нейтер, абсолютний рекорд було зафіксовано 23 грудня – майже 1200 транзакцій і понад 3 тисячі га проданих земель.

Він також відзначив, що структура угод від місяця до місяця вже є стабільною: найбільша кількість транзакцій відбувається із землями для ведення особистого селянського господарства (32,6 тисяч угод).

Натомість, за сукупною площею проданих земель дві третини складає товарна сільськогосподарська земля (102, 4 тисячі га), ще третина – земля ОСГ.

У розподілі за типом угідь більша частина проданих земель – це рілля (86,2%), частка сіножатих та пасовища становлять лише 10,6%, а всі інші типи та суміші різних типів угідь становлять лише 3,2% від площі землі в обігу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судили волинянина, який незаконно перерахував гроші партії «Слуга народу»

За даними, що вносяться при реєстрації угод купівлі-продажу середньозважена ціна коливається на рівні близько 40 тис грн за гектар. Як зазначає експерт KSE, ціна земельної ділянки варіюється залежно від типу земельної ділянки та її розташування. В середньому за перше півріччя ринку землі в Україні укладалося близько 470 угод на день, а сукупна площа укладених угод складає понад 150 тисяч га.

“В абсолютних значеннях це істотна сума, адже від 150 тисяч гектарів стартує площа земельних банків найбільших агрохолдингів країни. У відносних числах 155 тис. гектарів – це 0,375% від площі сільгоспземель в Україні. Вважається, що в країнах, де ринок стабільно розвивається, в обігу перебуває близько 1-1,5% землі щорічно. Якщо темпи зростання ринку землі продовжується, ми зможемо вийти на цей цільовий показник вже наступного року”, – додав експерт.

За перші півроку було продано трохи більше третини відсотка від всіх сільськогосподарських земель в державі. Цей показник варіюється залежно від регіону. Найактивнішою є Харківська область, де продано 1% від загальної площі сільськогосподарської землі в обігу, далі Херсонська область – 0,7%. В аутсайдерах – Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області, де продано всього 0,1% землі.

Водночас, ціна продажу землі у державному реєстрі на сьогодні зазначена тільки для половини угод (55%). Для розрахунку обсягу ринку землі KSE змоделювала вартість ділянок, враховуючи їх цільове призначення, площу, тип угідь і локацію ділянок.

“За підсумками першого півріччя функціонування ринку його обсяг склав 5,3 млрд грн, які отримали землевласники від продажу своєї землі”, – наголосив експерт.

Перший заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Анатолій Мірошниченко зазначив, що наприкінці минулого року Уряд ухвалив важливу постанову – про реалізацію пілотного проєкту із внесення відомостей до державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками.

“Вже найближчими днями після публікації постанови розпочнеться реалізація цього пілотного проекту. Він усуває навіть теоретичні можливості для перешкоджання набуттю прав на земельні ділянки з боку чиновників при реєстрації ділянок у державному земельному кадастрі. Раніше, часто через надумані причини, якусь ділянку могли не реєструвати. Із наданням сертифікованому інженеру права самостійно вносити інформацію до кадастру ця можливість зникає”, – наголосив Анатолій Мірошниченко.

Він додав, що моніторинг пілотного проєкту будуть здійснювати державні кадастрові реєстратори, обрані за принципом випадковості.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, - ПЦУ

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити