У Польщі в силу вступив скандальний закон про Інститут національної пам'яті.
Про це 01 беpезня 2018 року повідомляє сайт «DT.UA».
У четвер, 1 березня у Польщі набрав чинності скандальний закон про Інститут національної пам'яті, який передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів та звинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху.
Два тижні тому документ був опублікований в «Офіційному віснику» і, відповідно до польського законодавства, вступив у силу через 14 днів. Тож відтепер можна сісти за грати терміном до 3 років за поширення ідей про провину польського народу чи держави або їх співучасті в злочинах, скоєних Третім рейхом, або інших злочинах проти людства і світу, а також за заперечення злочинів, скоєних українськими націоналістами.
Нагадаємо, що ця законодавча ініціатива польського Сейму привела до конфлікту у відносинах з Ізраїлем та Україною, своє невдоволення законом також висловлювали США.
Раніше спікер Сенату заявляв, що закон про Інститут національної пам'яті не діятиме до з'ясування спірних моментів Конституційним судом.
Однак у Міністерстві юстиції Польщі пізніше спростували цю заяву, зазначивши, що кожен прийнятий парламентом і підписаний президентом закон є обов'язковим до виконання.
6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за «заперечення злочинів українських націоналістів».
Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді. Польський голова подав звернення з проханням перевірити на відповідність статті закону про Інститут національної пам'яті, що містять згадку про «українських націоналістів», а також слова «Східна Малопольща».
Голова МЗС Польщі Яцек Чапутович зазначив, що Конституційний суд Польщі може врахувати деякі доводи української сторони щодо закону про Інститут національної пам'яті.
У парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. Законопроект також розкритикували в ОБСЄ та Державному департаменті США як такий, що може підірвати свободу слова та академічного дискурсу в країні.