Війна - це не привід знищувати місцеве самоврядування та виправдовувати спроби монополізації влади. 12 травня Верховна Рада на черговому засіданні прийняла в цілому один із суперечливих законів про особливості діяльності місцевого самоврядування у воєнний час. Це - ще один тривожний дзвіночок після монополізації телеефіру.
Законопроєкт передбачає розширення повноважень голів військових адміністрацій та голів місцевих громад. У тому числі, мова йде про території, на яких не ведуться активні бойові дії. У першій редакції закону, який ініціювали "слуги народу", містилися положення повної узурпації влади. Пропонувалося припинити повноваження місцевих рад, підпорядкувати виконавчий апарат, комунальні підприємства і право призначати чиновників військовій адміністрації. У остаточній редакції закону таких норм немає. Але президент має право звернутися з аналогічними пропозиціями до парламенту, щоб ввести їх у дію.
Насправді, такого роду "компроміси" є дуже небезпечні. Спочатку у Верховну Раду вносять завідомо антиконституційний закон з елементами диктаторських повноважень. Потім, під тиском опозиції, влада робить крок назад. Та неприємний осад залишається. Тенденція невтішна. Спочатку були незручні телеканали, зараз обласні та районні ради і громади. Що буде далі?
Усім ініціаторам нав'язування авторитаризму в Україні хочу нагадати: Україна - не росія. Українцям не потрібна абсолютна влада, сконцентрована в руках однієї особи і однієї політичної сили. Не потрібний новий культ і заборона альтернативних думок та будь-якої критики влади. До перемоги ще дуже далеко. Її ще навіть не видно. А ті, хто раніше закликали закінчити війну в голові, вже думають про майбутні вибори і свої політичні перспективи. Замість того, щоб працювати на перемогу і порятунок держави.
Анатолій ВІТІВ
депутат Волинської обласної ради, голова Волинської обласної організації ВО «Свобода»